Laureaci Rankingu Gmin Małopolski nagrodzeni

7 grudnia na Zamku Królewskim w Niepołomicach wręczono nagrody laureatom 8. edycji Rankingu Gmin Małopolski. Zwycięskie gminy to Wielka Wieś, Niepołomice i Zakopane. Wyróżniono również liderów powiatowych. Nagrody wręczyli m.in. Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron i Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys. Uroczystość odbyła się w ramach spotkania Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Małopolski, działającego przy FRDL Małopolskim Instytucie Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie.

Ranking Gmin Małopolski to wyjątkowa inicjatywa realizowana przez FRDL MISTiA we współpracy z Urzędem Statystycznym w Krakowie od 2010 roku. Jej celem jest wyłonienie i promocja małopolskich gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Ideą przyświecającą Rankingowi jest dyskusja nad zarządzaniem lokalnym oraz strategicznymi kierunkami rozwoju całego regionu. W ramach Rankingu ocenie poddawane są wszystkie małopolskie gminy z wyłączeniem miast na prawach powiatu (tj. Kraków, Nowy Sącz oraz Tarnów). Za zebranie i zestawienie wyników odpowiada Urząd Statystyczny.

W tym roku w Ramach Rankingu wyróżniono też liderów powiatowych:
Lider Powiatu Bocheńskiego: Miasto Bochnia
Lider Powiatu Brzeskiego: Miasto i Gmina Brzesko
Lider Powiatu Chrzanowskiego: Miasto i Gmina Trzebinia
Lider Powiatu Dąbrowskiego: Miasto i Gmina Szczucin
Lider Powiatu Gorlickiego: Miasto Gorlice
Lider Powiatu Krakowskiego: Gmina Wielka Wieś
Lider Powiatu Limanowskiego: Miasto Limanowa
Lider Powiatu Miechowskiego: Miasto i Gmina Miechów
Lider Powiatu Myślenickiego: Miasto i Gmina Myślenice
Lider Powiatu Nowosądeckiego: Gmina Chełmiec
Lider Powiatu Nowotarskiego: Miasto Nowy Targ
Lider Powiatu Olkuskiego: Miasto i Gmina Wolbrom
Lider Powiatu Oświęcimskiego: Miasto Oświęcim
Lider Powiatu Proszowickiego: Gmina Pałecznica
Lider Powiatu Suskiego: Miasto Sucha Beskidzka
Lider Powiatu Tarnowskiego: Miasto i Gmina Radłów
Lider Powiatu Tatrzańskiego: Miasto Zakopane
Lider Powiatu Wadowickiego: Miasto i Gmina Wadowice
Lider Powiatu Wielickiego: Miasto i Gmina Niepołomice

Pełne wyniki Rankingu Gmin Małopolski 2017 oraz metodologię można znaleźć pod adresem http://www.beta.mistia.org.pl/ranking/

Świąteczne spotkanie Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Małopolski odbyło się pod hasłem „Rozwiń Swoją Gminę” – w trakcie Gali Wojewódzki Urząd Pracy wyróżnił również zwycięzców plebiscytu Edukacyjna Gmina Małopolski, mającego na celu wyróżnienie gmin, które inwestują w rozwój swoich mieszkańców i w interesujący sposób zachęcają ich do uczenia się.  Grand Prix tegorocznej edycji zdobyła gmina Wietrzychowice. Wyróżnienia powędrowały do gmin Kęty i Oświęcim, a nagroda publiczności do gminy Wojnicz.

Ranking Gmin Małopolski 2017 objęty był patronatem honorowym Wojewody Małopolskiego - Piotra Ćwika oraz Marszałka Województwa Małopolskiego - Jacka Krupy. Partnerem wydarzenia był Dziennik Polski. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowali: Forum Samorządowe, Gazeta Samorządu i Administracji, iTV Myślenice, Lovekrakow.pl, Malopolskaonline.pl, Radio Kraków oraz Serwis Administracyjno-Samorządowy.

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa