Rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody

AKTUALNOŚCI - SAS 3 / 2015

Rozstrzygnięcie Wojewody Mazowieckiego z dnia 5 lutego 2015 r., znak: LEX-I.4131.6.2014.MPZ stwierdzające nieważność § 5 uchwały Rady Gminy Nr IV/16/14 z dnia 30 grudnia 2014 r. w sprawie wyborów do organów sołectw na terenie Gminy.

„Rada gminy nie ma żadnych prawnych możliwości weryfikowania sposobu wykonywania przez radnego mandatu, nie może też nakładać na niego dodatkowych obowiązków. Żadnych środków dyscyplinujących nie może stosować również przewodniczący rady.”
Na sesji w dniu 30 grudnia 2014 r. Rada Gminy podjęła uchwałę w sprawie wyborów do organów sołectw na trenie Gminy. Rada podejmując uchwałę powołała się m. in. na przepis art. 35 ust. 1 i ust. 3 pkt 2 ustawy o samorządzie gminnym. Zgodnie z delegacją zawartą w ustawie o samorządzie gminnym, organizację i zakres działania jednostki pomocniczej, w tym m.in. zasady i tryb wyborów organów jednostki pomocniczej, określa rada gminy odrębnym statutem. Rada Gminy w kwestionowanej uchwale oprócz zarządzenia wyborów zobowiązała radnych Rady Gminy, do otwarcia zebrań wyborczych, przedstawienia mieszkańcom sołectwa porządku obrad zebrań oraz uczestnictwa w obradach. Organu nadzoru stwierdził, że brak jest podstaw prawnych do nakładania na radnych gminnych jakichkolwiek obowiązków w drodze uchwały. Przepis art. 23 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym określa relacje zachodzące pomiędzy radnym a jego wyborcami. Radny ma wprawdzie obowiązek kierować się dobrem wspólnoty samorządowej gminy i utrzymywać stałą więź z mieszkańcami oraz ich organizacjami, a w szczególności przyjmować zgłaszane przez nich postulaty i przedstawiać je organom gminy do rozpatrzenia. Nie jest on jednak związany instrukcjami wyborców. W związku z tym Wojewoda Mazowiecki przyjął, że mandat radnego gminy jest mandatem wolnym, co oznacza, że radny ponosi przed wyborcami jedynie odpowiedzialność polityczną, która jest weryfikowana podczas wyborów. Ponadto organ nadzoru stwierdził, że rada gminy nie ma żadnych prawnych możliwości weryfikowania sposobu wykonywania przez radnego mandatu, nie może też nakładać na niego dodatkowych obowiązków. W ocenie organu nadzoru również przewodniczący rady nie może stosować żadnych środków dyscyplinujących.

SPIS TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa