AKTUALNOŚCI LEGISLACYJNE - LUTY 2017

1 lutego - zakończyło się 34 posiedzenie Senatu, w trakcie którego przyjęto bez poprawek m.in. ustawę o zmianie ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 31 lipca 2015 r. , w którym uznano za niezgodny z Konstytucją art. 60 ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych z 2009 r. i wskazano na konieczność zróżnicowania nadzoru z uwagi na wielkość kas i zasięg ich działalności kredytowo-depozytowej. Zakwestionowany przez TK przepis traci moc z dniem 14 lutego br. Nowelizacja ogranicza środki nadzorcze Komisji Nadzoru Finansowego w stosunku do małych kas, aby nadzór był sprawowany adekwatnie do stopnia skomplikowania prowadzonej przez nie działalności oraz skali występującego tam ryzyka.

Senatorowie nie wprowadzili poprawek do ustawy o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. Nowelizacja uchyla art. 72, który nakłada obowiązek ogłaszania wezwania do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji spółki publicznej w liczbie nie mniejszej niż 10% lub 5 % ogólnej liczby głosów. Pozostałe regulacje zawarte w ustawie mają charakter wynikowy i stanowią konsekwencję uchylenia tego przepisu. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Bez poprawek Senat uchwalił także ustawę o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Ustawa wprowadza zasadę, aby wszystkie projekty aktów normatywnych dotyczące praw i obowiązków majątkowych przedsiębiorców oraz ich praw i obowiązków wobec organów administracji publicznej były badane pod kątem ich wpływu na mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, a rezultat tych badań był obowiązkowym elementem uzasadnienia do projektu aktu normatywnego. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

RADA MINISTRÓW

28 lutego - na posiedzeniu Rady Ministrów przyjęty został projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada uspójnienie przepisów ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, które dotyczą usuwania drzew i krzewów z terenu nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków. W konsekwencji zamiast dwóch pozwoleń na wycinkę drzew lub krzewów będzie wydawane jedno pozwolenie na podstawie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Ponadto usuwanie drzew i krzewów znajdujących się na terenie wpisanym do rejestru zabytków nie będzie objęte zwolnieniem z uzyskania pozwolenia nawet w przypadku, gdy teren ten należy do osoby fizycznej.

Rząd przyjął także projekt ustawy o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji. Projekt ustawy normuje zasady odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez naruszenie prawa konkurencji oraz zasady dochodzenia roszczeń z tego tytułu w postępowaniu cywilnym. Nowe prawo dostosowuje polskie przepisy do unijnej dyrektywy związanej z roszczeniami odszkodowawczymi. W projekcie przyjęto, że każdy kto poniósł szkodę wynikającą z naruszenia prawa konkurencji będzie miał prawo do jej pełnego naprawienia. Chodzi o poniesione straty oraz korzyści, które poszkodowany mógłby osiągnąć wraz z odsetkami.

Rada Ministrów przyjęła także projekt ustawy o spółdzielniach rolników. Projekt ustawy kompleksowo reguluje zasady i sposób funkcjonowania spółdzielni rolników. Zaproponowano przepisy zachęcające do powoływania spółdzielni rolników i ich związków, aby stworzyć w ten sposób lepsze warunki ekonomiczne do prowadzenia działalności przez producentów rolnych. Przewidziany system zachęt oparto głównie na zwolnieniach podatkowych. Ponieważ zwolnienia podatkowe stanowią pomoc publiczną, projekt wymaga notyfikacji w Komisji Europejskiej. Spółdzielnię rolników będzie mogło założyć co najmniej 10 rolników (zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne). W skład rady nadzorczej spółdzielni, jako organu kontrolnego, będą mogli być wybierani jedynie członkowie spółdzielni będący rolnikami (członkowie nie będący rolnikami nie będą wybierani do rady nadzorczej). Ma to zapewnić spółdzielni charakter rolniczy i dbałość o interesy rolników.

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa