Umowa na odbiór odpadów komunalnych

TEMAT MIESIĄCA - SAS 7 / 2013

PYTANIE SEKRETARZA GMINY

Czy osoba, która złożyła deklarację śmieciową, powinna otrzymać decyzję lub umowę, z której będą wynikały stawki i terminy płatności?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Nie przewiduje się zawierania jakiejkolwiek umowy w tym zakresie.

Powyższą problematykę reguluje ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z art. 6c ww. ustawy, zorganizowanie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości jest zadaniem własnym gminy. Wójt (burmistrz/prezydent miasta) zobowiązany jest zorganizować przetarg na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, znajdujących się na obszarze danej gminy.

Umowa na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, położonych w granicach danej gminy, zawierana jest pomiędzy gminą oraz przedsiębiorcą, który wygrał przetarg na odbieranie tych odpadów (art. 6f ust. 1). Właściciele nieruchomości nie są stroną tej umowy. Powołana na wstępie ustawa, nie przewiduje również zawierania jakiejkolwiek umowy w tym zakresie, również co do wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych, pomiędzy gminą a właścicielem danej nieruchomości. 

WYSOKOŚĆ OPŁATY

Stawka za wywóz odpadów komunalnych ustalana jest przez radę gminy (art. 6 k ust. 1 pkt 1). W przypadku zbierania i odbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, stawka powinna być ustalona w niższej wysokości. Wysokość opłat za odbieranie odpadów komunalnych uzależniona jest zatem od tego, czy właściciel w złożonej deklaracji zobowiązał się do zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny (niższa opłata), czy też będzie zbierał wszystkie odpady komunalne razem, jako odpady mieszane i wówczas zapłaci wyższą opłatę za ich odbiór. 

Z przepisu art. 6 m ust. 1 wynika, że na właścicielu nieruchomości ciąży obowiązek ustalenia wysokości opłaty za gospodarowanie przez niego opłatami komunalnymi, poprzez złożenie stosownej deklaracji w tym przedmiocie. Ponieważ wysokość tych stawek ustalana jest uchwałą rady gminy, a wysokość opłaty za odbiór odpadów komunalnych jest konsekwencją tej uchwały, w oparciu o którą właściciel nieruchomości sam oblicza wysokość opłaty, którą za gospodarowanie tymi odpadami ma obowiązek uiszczać, gmina nie ma obowiązku potwierdzania zadeklarowanej wysokości opłaty. 

TERMINY PŁATNOŚCI

Jeśli chodzi o terminy płatności, to one również wynikają z uchwały rady gminy (art. 6l). Uchwała ta ma charakter przepisu prawa miejscowego, jest publikowana w wojewódzkim dzienniku urzędowym, i jako taka obowiązuje na terenie całej gminy, bez konieczności jej doręczania. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby gmina poinformowała o jej treści również w inny sposób. Najtaniej jest zamieścić stosowną informację na stronach internetowych urzędu gminy, czy np. w prasie lokalnej, ale można również przekazać ją w formie pisemnej właścicielom wszystkich nieruchomości. 

Umowa na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, położonych w granicach danej gminy, zawierana jest pomiędzy gminą oraz przedsiębiorcą, który wygrał przetarg na odbieranie tych odpadów. Właściciele nieruchomości nie są stroną tej umowy.


Wójt zobowiązany jest określić wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w drodze decyzji administracyjnej, w dwóch przypadkach (art. 6o):

  • jeżeli właściciel nieruchomości nie złożył w terminie deklaracji o wysokości opłaty,
  • jeżeli zachodzą uzasadnione wątpliwości, co do danych zawartych w deklaracji.

Bez wątpienia właściciele wszystkich nieruchomości powinni otrzymać z gminy informację (najlepiej na cały rok) o szczegółowych terminach odbioru poszczególnych odpadów komunalnych, z podaniem którego dnia tygodnia i w jakich godzinach będą odbierane odpady zmieszane, a także wskazanie innych dni aniżeli wynikające z tego grafika, jeżeli w danym dniu wypada święto, dni, w których będą odbierane odpady posegregowane, podlegające ponownej przeróbce, czy np. odpady wielkogabarytowe.

Sławomir Pyźlak

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2012 r. Nr 391 z późn. zm.)

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa