Wynagrodzenie dla ponownie wybranego burmistrza

TEMAT MIESIĄCA - SAS 1 / 2015

OPIS SYTUACJI

Burmistrz miasta i gminy zostaje wybrany na nową kadencję, na kolejnych sesjach rady nie przedstawia projektu uchwały w sprawie swojego wynagrodzenia, stwierdzając, że obowiązuje uchwała z poprzedniej kadencji rady gminy.

PYTANIE SEKRETARZA GMINY

Jakie stanowisko powinna zająć w tej sytuacji przewodnicząca rady i na jakiej podstawie powinno być naliczone wynagrodzenie burmistrza za miesiąc grudzień 2014 roku i ewentualnie kolejne miesiące?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W przypadku wyboru burmistrza na nową kadencję konieczne jest podjęcie przez radę gminy nowej uchwały w sprawie jego wynagrodzenia. W tej sytuacji rada gminy powinna dążyć do jak najszybszego podjęcia uchwały w sprawie wynagrodzenia burmistrza nowej kadencji i składników tego wynagrodzenia. Do czasu podjęcia tej uchwały nowo wybrany burmistrz powinien otrzymywać wynagrodzenie naliczane w oparciu o dotychczasową uchwałę.

Zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 2 ustawy o samorządzie gminnym (zwanej dalej u.s.g.) do wyłącznej właściwości rady gminy należy ustalanie wynagrodzenia wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Powyższa kompetencja rady gminy znajduje również potwierdzenie w art. 8 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych (zwanej dalej u.p.s.) stanowiącym, że wynagrodzenie wójta (burmistrza) ustala rada gminy w drodze uchwały.

STOSUNEK PRACY BURMISTRZA Z GMINĄ

Udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy wybór burmistrza na kolejną kadencję skutkuje obowiązkiem podjęcia przez radę gminy nowej uchwały w przedmiocie wynagrodzenia burmistrza, wymaga analizy stosunku prawnego łączącego burmistrza z gminą. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 lit c u.p.s. stosunek pracy wójta (burmistrza) następuje obligatoryjnie na podstawie wyboru. W świetle art. 73 ust. 1 Kodeksu pracy (zwanego dalej k.p.) nawiązanie stosunku pracy następuje na podstawie wyboru, jeżeli z wyboru wynika obowiązek wykonywania pracy w charakterze pracownika. Artykuł 73 ust. 2 k.p. stanowi z kolei, że stosunek pracy z wyboru rozwiązuje się z wygaśnięciem mandatu. Na podstawie ostatniej z przywołanych regulacji należy dojść do wniosku, że stosunek pracy na podstawie wyboru jest stosunkiem pracy na czas określony, tj. na czas sprawowania mandatu.
W przypadku ponownego wyboru tej samej osoby na stanowisko burmistrza nie dochodzi do przedłużenia dotychczasowego, lecz do nawiązania nowego stosunku pracy. Z tego względu konieczne jest ponowne ustalenie wysokości wynagrodzenia burmistrza.

KONIECZNOŚĆ NOWEJ UCHWAŁY

Rada gminy powinna zatem dążyć do jak najszybszego podjęcia nowej uchwały w sprawie wynagrodzenia burmistrza. Warto również wskazać, że burmistrz nie jest jedyną osobą posiadającą inicjatywę uchwałodawczą i rada gminy nie jest zobligowana do oczekiwania na przedstawienie przez burmistrza projektu uchwały dotyczącego jego wynagrodzenia. Inicjatywa uchwałodawcza w radach gminy należy do materii regulowanej przepisami statutu gminy. Zgodnie z § 35 statutu gminy z inicjatywą uchwałodawczą, poza burmistrzem, mogą wystąpić:

  • komisje rady gminy;
  • klub radnych;
  • co najmniej 3 radnych.

ROLA PRZEWODNICZĄCEGO RADY GMINY

Trudno natomiast, zgodnie z treścią pytania, doszukiwać się w omawianym przypadku konkretnych obowiązków przewodniczącego rady gminy. Warto przypomnieć, że zgodnie z wyżej przywołanym art. 8 ust. 2 u.p.s. przewodniczący rady gminy wykonuje wobec burmistrza czynności z zakresu prawa pracy związane z nawiązaniem i rozwiązaniem stosunku pracy, jednakże wszelkie uprawnienia i obowiązki związane z ustaleniem wynagrodzenia burmistrza ustawodawca przekazał do wyłącznej kompetencji rady gminy.

PRZED NOWĄ UCHWAŁĄ

Brak podjęcia nowej uchwały w przedmiocie wynagrodzenia burmistrza nie pozbawia go oczywiście prawa do wynagrodzenia za wykonaną pracę. Dlatego należy przyjąć – za milczącą zgodą obu stron stosunku pracy – że ostatnia uchwała podjęta w czasie poprzedniej kadencji zachowuje moc prawną do czasu podjęcia kolejnej zwiększającej lub zmniejszającej przyznane wynagrodzenie burmistrza. Do czasu podjęcia nowej uchwały wynagrodzenie burmistrza powinno być obliczane na podstawie uchwały dotychczasowej.

Michał Pęczkowski

PODSTAWA PRAWNA
– Ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 594)
– Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2008 r. nr 223, poz. 1458 ze zm.)
– Ustawa z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)

SPIS TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa