Wójt ma obowiązek wskazać przedszkole, które może przyjąć dziecko

TEMET MIESIĄCA - SAS 2 / 2015

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o systemie oświaty (dalej: ustawa) wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat.

PRZEPISY

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o systemie oświaty (dalej: ustawa) wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat. Wychowanie przedszkolne jest realizowane w przedszkolach oraz w innych formach wychowania przedszkolnego. Zgodnie z art. 14 ust. 1a ustawy o systemie oświaty w przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wychowaniem przedszkolnym może być objęte dziecko w wieku powyżej 6 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 8 lat. Obowiązek szkolny tych dzieci może być odroczony do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 8 lat. W szczególnie uzasadnionych przypadkach wychowaniem przedszkolnym może także zostać objęte dziecko, które ukończyło 2,5 roku. Należy też pamiętać, że zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy dziecko w wieku 5 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu lub w innej formie wychowania przedszkolnego. Obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 5 lat. W przypadku dziecka, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko rozpocznie spełnianie obowiązku szkolnego.

Powyższe zadanie, będące zadaniem własnym gmin, jest wykonywane przez gminę przez zapewnienie dziecku możliwości korzystania z wychowania przedszkolnego w:

– publicznym przedszkolu lub publicznej innej formie wychowania przedszkolnego, prowadzonych przez gminę, lub
– publicznym przedszkolu lub publicznej innej formie wychowania przedszkolnego, prowadzonych przez inną osobę prawną lub osobę fizyczną, położonych na obszarze gminy, lub
– niepublicznym przedszkolu lub niepublicznej innej formie wychowania przedszkolnego, położonych na obszarze gminy.

Z powyższych przepisów wynika jednoznacznie, że w obecnym stanie prawnym obowiązkiem przedszkolnym objęte są wszystkie dzieci 5 i 6-letnie. W konsekwencji gminy zobowiązane są do zagwarantowania miejsc dla wszystkich 5-latków i 6-latków, które nie poszły do szkoły. Należy jednak pamiętać, że od września 2015 roku każde dziecko 4-letnie będzie uprawnione do korzystania z edukacji przedszkolnej, a docelowo od września 2017 r. uprawnienie takie będą miały dzieci 3-letnie.

KOSZTY

Koszty objęcia ww. dzieci koniecznością zapewnienia edukacji przedszkolnej będą zobowiązane ponieść gminy. Wprawdzie od września 2013 roku gminy otrzymują dotację z budżetu państwa, niemniej może się okazać, że w przyszłości środki te nie okażą się wystarczające. Stosownie do przepisów ustawy z dnia 3 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r. poz. 827) kwota dotacji na ucznia w 2014 r. wynosiła 1242 zł, a w bieżącym 2015 r. wynosi ona 1273 zł. Niestety fachowcy wskazują, że kwoty te mogą się okazać niewystarczające.

WÓJT WSKAZUJE INNE PRZEDSZKOLE

Jeżeli liczba dzieci, którym gmina ma obowiązek zapewnić możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego, zamieszkałych na obszarze danej gminy, zgłoszonych podczas rekrutacji do publicznego przedszkola, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego, niepublicznego przedszkola lub niepublicznej innej formy wychowania przedszkolnego przewyższy liczbę miejsc w tym przedszkolu lub tej innej formie wychowania przedszkolnego, dyrektor przedszkola, a w przypadku innej formy wychowania przedszkolnego prowadzonej przez gminę – także dyrektor szkoły, informuje o nieprzyjęciu dziecka do przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego wójta (burmistrza, prezydenta miasta). W tym przypadku wójt (burmistrz, prezydent miasta) jest obowiązany pisemnie wskazać rodzicom inne publiczne przedszkole albo publiczną inną formę wychowania przedszkolnego, albo niepubliczne przedszkole albo niepubliczną inną formę wychowania przedszkolnego, które mogą przyjąć dziecko.

Gminy zobowiązane są do zagwarantowania miejsc dla wszystkich 5-latków i 6-latków, które nie poszły do szkoły. Od września 2015 roku każde dziecko 4-letnie będzie uprawnione do korzystania z edukacji przedszkolnej, a docelowo od września 2017 r. uprawnienie takie będą miały dzieci 3-letnie.

Paweł Groński

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.)

SPIS TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa