Znaczenie inwestycji w rozwoju lokalnym

AKTUALNOŚCI / Z SAMORZĄDU - SAS 5 / 2015

Najważniejszym czynnikiem prowadzącym do rozwoju każdej gminy jest inwestowanie. Zagadnienie rozwoju lokalnego jest przedmiotem szczególnego zainteresowania zarówno świata nauki, jak i samorządowców i przedsiębiorców. Rozwój lokalny w dużej mierze wpływa na wzrost gospodarczy kraju. Jest też uzależniony od sytuacji społecznej, ekonomicznej i politycznej.

Każda jednostka samorządowa, prowadząc określoną politykę, dąży do uzyskania przewagi konkurencyjnej pod względem atrakcyjności inwestycyjnej. Pozyskiwanie przedsiębiorców i powstawanie nowych inwestycji przekłada się bowiem bezpośrednio na zwiększanie dochodów budżetowych gminy, a zwłaszcza dochodów własnych, z których można finansować zadania służące rozwojowi lokalnej społeczności. Definiując lokalny rozwój gospodarczy za E. J. Blakely’em jest to proces działań jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych. Działalność tych jednostek jest ukierunkowana na wykorzystanie dostępnych zasobów do tworzenia prywatnego sektora przedsiębiorczości, generowania nowych miejsc prac.


CELEM SAMORZĄDU GMINNEGO JEST STYMULOWANIE ROZWOJU GOSPODARCZEGO 

Jednym z priorytetowych zadań zarządzających gminą jest prowadzenie takiej polityki lokalnej, która sprzyjać będzie rozwojowi przedsiębiorczości gospodarczej. Chcąc osiągnąć wspomniany efekt, władze gminy powinny ściśle współpracować z instytucjami otoczenia biznesu (m.in. z: fundacjami, różnego rodzaju agencjami i organizacjami pozarządowymi), by stworzyć optymalne warunki do zakładania i wspierania prywatnego biznesu. Lokalne Grupy Działania (LGD) to stowarzyszenia, z którymi współpracują samorządy lokalne, głównie w zakresie budowania kapitału społecznego i wsparcia dla mikroprzedsiębiorców i rolników chcących dywersyfikować w ramach osi III Programu Rozwoju Obszarów wiejskich (PROW) oraz realizacji Małych Projektów – oś IV PROW. Osoby chcące podjąć działalność gospodarczą mogą liczyć na kompleksową pomoc ze strony pracowników LGD. Wiele projektów inwestycyjnych realizowanych jest we współpracy z Fundacją Wspomagania Wsi.
Ważne znaczenie w rozwoju lokalnym spełniają również Agencje Rozwoju Regionalnego, których rolą jest m.in. wspieranie małej i średniej przedsiębiorczości w celu rozwoju gospodarczego na poziomie powiatów.
Istotną rolę w rozwoju gospodarczym obszarów wiejskich odegrywa Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Polska wstępując do UE otrzymała szansę na unowocześnienie wsi, wielofunkcyjny i zrównoważony rozwój obszarów wiejskich oraz szeroko rozumiany rozwój gospodarczy. Głównymi odbiorcami działań realizowanych przez ARiMR są rolnicy, mieszkańcy wsi, przedsiębiorcy i samorządy lokalne.


AKTYWNOŚĆ INWESTYCYJNA

Dużą rolę w efektywnym wspieraniu i znacznym dofinansowaniu różnych inwestycji samorządów lokalnych odegrały: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Urząd Marszałkowski, Urząd Wojewódzki, Wojewódzki Urząd Pracy oraz na szczeblu centralnym poszczególne ministerstwa. Instytucje te pośredniczyły bądź też bezpośrednio wdrażały Regionalne Programy Operacyjne: Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej, Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych. 
Aktywność inwestycyjna samorządu gminnego znacznie odbiega od inwestycji podmiotów gospodarczych, prowadzi ona bowiem do poprawy bytu społeczności lokalnej i zaspokajania jej potrzeb, a jednocześnie gwarantuje trwały rozwój jednostki przez aktywizację gospodarczą regionu. Polityka inwestycyjna samorządów lokalnych powinna być również przejawem troski o zasoby, którymi dysponuje. Racjonalnie i efektywnie wydatkowane środki publiczne są gwarantem korzyści w postaci nowych miejsc pracy i zysku wytworzonego przez dynamicznie rozwijającą się gospodarkę lokalną.
Istotne znaczenie mają inwestycje infrastrukturalne, których brak jest barierą do rozpoczęcia kolejnych ewentualnych inwestycji i może w dużym stopniu zahamować rozwój gospodarczy na terenie danej gminy, a nawet wpłynąć w znaczny sposób na pogorszenie funkcjonowania podmiotów gospodarczych na terenie danej gminy.
Samorządy lokalne mają określone możliwości rozwoju wynikające z posiadanych zasobów technicznych, społecznych, ekonomicznych i ekologicznych. Na dynamikę i kierunek rozwoju lokalnego ma wpływ rodzaj zasobów, ich dostępność, wielkość i efektywność wykorzystania. Ważne jest również położenie geograficzne danej gminy.
Inwestycje są jednym z instrumentów stymulowania rozwoju gospodarczego gminy. Należy tu wskazać nie tylko na inwestycje w sferze gospodarki, ale też na wszelki inne, przede wszystkim te, które dotyczą kapitału ludzkiego. Rozwój wymaga inwestowania w ludzi, w ich wykształcenie, umiejętności i postawy.
W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 ważna będzie harmonijna współpraca samorządów ze środowiskiem nauki i z przedsiębiorcami. Samorządom terytorialnym niewątpliwie trudno będzie aplikować o środki unijne ze względu na brak środków finansowych na wkład własny oraz ograniczone możliwości zaciągania kredytu z uwagi na indywidualny wskaźnik zadłużenia danej gminy. Wydaje się zatem zasadne, aby dotacje unijne w nowej perspektywie finansowej koncentrować na przedsiębiorców z nastawieniem na badanie i rozwój oraz samorządy, te które do tej pory dynamicznie rozwijały się, gdyż to daje im szansę powodzenia inwestycji efektywnego wydatkowania środków finansowych.
Istotne znaczenie mają inwestycje infrastrukturalne, których brak jest barierą do rozpoczęcia kolejnych ewentualnych inwestycji i może w dużym stopniu zahamować rozwój gospodarczy na terenie danej gminy.

Wojciech Dereszewski
Wójt Gminy Kurzętnik
Wójt Roku 2013

SPIS TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa