Ważna zmiana stawek maksymalnych w podatkach i opłatach lokalnych – cd.

FINANSE SAMORZĄDU - SAS 6 / 2021

Od 1 stycznia 2022 r. następuje ważna zmiana w wysokości stawek, które gmina może ustalić w podatkach i opłatach lokalnych. Następuje również zmiana w wysokości stawek maksymalnych w podatku od środków transportowych obowiązujących w 2022 r. Natomiast brak jest zmiany w wysokości stawek minimalnych w podatku od środków transportowych obowiązujących w 2022 r.

W poprzednim numerze SAS przedstawiliśmy w zestawieniu tabelarycznym nowe stawki podatku od nieruchomości oraz opłat lokalnych: targowej, miejscowej, uzdrowiskowej, od posiadania psów i reklamowej. Poniżej przedstawiamy zestawienie, w ujęciu tabelarycznym, nowych stawek w podatku od środków transportowych. Stawki maksymalne w podatku od środków transportowych obowiązujących w 2022 r. są wyższe w porównaniu z 2021 rokiem o 3,6% (czyli o wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2021 r. w stosunku do I półrocza 2020 r.). Na podstawie art. 10 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych rada gminy określa, w drodze uchwały, wysokość stawek podatku od środków transportowych, z tym że roczna stawka podatku od jednego środka transportowego nie może przekroczyć:

tab sas6 2

Niezależnie od powyższych stawek, które są stawkami maksymalnymi w podatku od środków transportowych, równocześnie przepisy (na mocy art. 10 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych) wprowadzają stawki minimalne, które zostały określone w Zał. 1-3 do ustawy, a które, na mocy art. 12b powołanej ustawy, ulegają przeliczeniu na następny rok podatkowy, zgodnie z procentowym wskaźnikiem kursu euro na pierwszy dzień roboczy października danego roku, w stosunku do kursu euro w roku poprzedzającym dany rok podatkowy, przy czym do przeliczenia stawek określonych w Załącznikach nr 1-3 stosuje się kurs wymiany euro i walut krajowych opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, zaś minister właściwy do spraw finansów publicznych oblicza corocznie wskaźnik, o którym mowa w ust. 1. Jeżeli wskaźnik jest niższy niż 5%, stawki określone w Załącznikach nr 1-3 nie ulegają zmianie w następnym roku podatkowym. Przeliczone stawki zaokrągla się w górę do pełnych groszy.
Efekty takiego przeliczenia na 2022 r. zostały zawarte w obwieszczeniu Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 22 lipca 2021 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2022, wydanym na podstawie art. 12b ust. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Ponieważ procentowy wskaźnik kursu euro na dzień 1 października 2021 r. w stosunku do kursu euro na dzień 1 października 2020 r. jest niższy niż 5%, to stawki minimalne podatku od środków transportowych w 2022 r. będą obowiązywały w wysokości określonej na 2021 r. Przedstawiamy zawarte w załącznikach 1-3 do powyższego rozporządzenia zestawienie stawek minimalnych.

Załącznik nr 1
Stawki minimalne podatku dla pojazdów określonych w art. 8 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, czyli dla samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton.

tab sas6 3

 

Załącznik nr 2
Stawki minimalne podatku dla pojazdów określonych w art. 8 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, czyli dla ciągników siodłowych i balastowych, przystosowanych do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów równej lub wyższej niż 12 ton.

tab sas6 4

Załącznik nr 3
Stawki minimalne podatku dla przyczep i naczep określonych w art. 8 pkt 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, czyli dla przyczep i naczep, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą równą lub wyższą niż 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego.

tab sas6 5

Adrianna Elżbieta Grzymska-Truksa
radca prawny

PODSTAWA PRAWNA
– Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (j.t.: Dz.U. z 2019 r. poz. 1170 ze zm.)

SPIS TREŚCI

 

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa