VI Europejski Kongres Samorządów

- Regiony jako lokomotywa gospodarcza Europy

1-2 czerwca 2020 r. – KARPACZ

Europejski Kongres Samorządów to platforma wymiany poglądów oraz miejsce spotkań liderów samorządowych, elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu.

To już tradycja, że raz w roku wszyscy najważniejsi politycy szczebla centralnego, samorządowcy, przedstawiciele biznesu i lokalni liderzy, spotykają się, żeby debatować o najważniejszych wyzwaniach i problemach lokalnej władzy. W tegorocznym VI Europejskim Kongresie Samorządów weźmie udział około 2 500 osób. Hasło szóstej edycji kongresu będzie nawiązywać do ekonomicznego oraz społecznego potencjału lokalnych społeczności i brzmieć: Regiony jako lokomotywa gospodarcza Europy. Pięć dotychczasowych konferencji odbyło się w Krakowie. Tym razem na miejsce spotkania wyznaczono Karpacz.

Samorządowcy mają największy wpływ na życie każdego z mieszkańców kraju. Tymczasem od dawna widać na tym poziomie problem z ułożeniem relacji na linii władza lokalna – władza centralna. Mimo, że w regionach drzemie olbrzymi potencjał, często nie jest on doceniany przez rządzących w stolicach. Zdaniem samorządowych włodarzy – niesłusznie, bo przecież to właśnie tam biją serca „małych ojczyzn”, które łączą się w jeden spójny, dobrze pracujący, organizm.
„Jeśli popatrzymy na mapę Polski i Europy to trzeba być prawdziwym znawcą geografii, żeby znaleźć region, który nie ma niczego do zaoferowania. Dla jednych będzie to potencjał gospodarczy i przemysłowy, jak w przypadku Śląska czy niemieckiego Zagłębia Ruhry, inni zwrócą uwagę na ośrodki akademickie, jak Kraków, Oxford czy Zurich, jeszcze inni na potencjał ludzki w Londynie, Berlinie czy Paryżu, wreszcie znajdą się i tacy, dla których najważniejsze będą atrakcje turystyczne włoskiego Piemontu albo hiszpańskiej Andaluzji. Wszystko zależy od spojrzenia na rzeczywistość i uwolnienia, a później odpowiedniego wykorzystania tych możliwości jakie daje położenie, lokalna kultura czy posiadanie na swoim terenie czegoś co jest unikalne na skalę całego kontynentu. Tak my patrzymy na Europę i chcemy ją taką pokazać podczas Kongresu. Jeśli uda nam się spojrzeć na nią pod innym kątem niż zazwyczaj patrzymy – na pewno odkryje przed nami drugie, mniej znane, oblicze.” – podkreśla Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca konferencji i Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Po pięciu edycjach, które odbyły się w Centrum Konferencyjnym ICE w Krakowie, na zakolu Wisły u podnóża wzgórza wawelskiego, w tym roku konferencja zmieni swoje miejsce. VI Europejski Kongres Samorządów odbędzie się w Hotelu Gołębiewski w samym sercu polskich Karkonoszy – w Karpaczu.
„EKS to bez wątpienia największa tego typu konferencja w Europie Środkowo-Wschodniej. Przyzwyczailiśmy już naszych gości do wysokiego poziomu dyskusji, a w tym roku chcemy być jeszcze lepsi. W programie tegorocznego kongresu jest ponad 130 paneli, które będą podzielone na 13 ścieżek tematycznych. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, bo będziemy rozmawiać o polityce, gospodarce, nowoczesnym podejściu do samorządu i zarządzania gminą czy miastem, turystyce, infrastrukturze, finansach a nawet mediach. Nie wyobrażam sobie, że ktoś wyjedzie z Karpacza niezadowolony, bo spectrum tematów jest na tyle szerokie, że poruszamy chyba każdą sferę życia lokalnych społeczności”. – mówi Jakub Romaniuk, dyrektor programowy Instytutu Studiów Wschodnich, odpowiedzialny za część merytoryczną konferencji.
Zwyczajowo podczas Europejskiego Kongresu Samorządów ogłaszany jest Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce, przygotowywany przez zespół naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie pod kierunkiem prof. Krzysztofa Surówki, we współpracy z Fundacją Instytut Studiów Wschodnich. Nie inaczej będzie w tym roku. Jego podsumowaniem jest uroczysta gala, podczas której najlepsze samorządy w kraju otrzymują specjalne wyróżnienia. W ostatniej edycji najlepszą wiejską gminą została Dobra Szczecińska. Tytuł najlepszej miejsko-wiejskiej gminy trafił do Konstancina-Jeziorna. Nagroda dla najlepszego powiatu powędrowała do powiatu poznańskiego. Najlepszym miastem na prawach powiatu została Warszawa, a najlepszym miastem Podkowa Leśna.
Organizatorem Europejskiego Kongresu Samorządów jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich – organizator Forum Ekonomicznego i Forum Regionów w Krynicy. Partnerem Głównym – Województwo Dolnośląskie, a Miastem Gospodarzem – Miasto Karpacz.

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa