Ruszyła Warszawska Akademia Dostępności

– największy samorządowy projekt szkoleniowy

dla koordynatorów i liderów dostępności z Warszawy

AKTUALNOŚCI

Warszawska Akademia Dostępności to warsztaty, szkolenia i webinaria dla pracowników oraz koordynatorów dostępności. Celem projektu jest wypracowanie standardów i wdrożenie rozwiązań, dzięki którym osoby z różnymi niepełnosprawnościami nie będą miały problemu z uczestnictwem w życiu publicznym. Bardzo ważnym elementem inicjatywy jest edukacja urzędników samorządowych oraz pracowników instytucji pozarządowych, którzy na co dzień pracują na rzecz osób ze szczególnymi potrzebami. Projekt koordynuje Fundacja Kultury bez Barier.

Niwelowanie nierówności w dostępie do życia publicznego w stolicy poprzez odpowiednią edukację w tym zakresie – to główny cel, który przyświeca twórcom Warszawskiej Akademii Dostępności. Właśnie dlatego realizowane są liczne warsztaty, szkolenia i webinaria dla pracowników i koordynatorów dostępności: Urzędu m.st. Warszawy, jednostek organizacyjnych m.st. Warszawy, oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz mieszkańców stolicy. Spotkania dotyczą różnych obszarów dostępności (multimediów, dokumentów, komunikacji, informacji i wydarzeń). Wszystkie warsztaty są darmowe, wymagają jedynie wcześniejszej rejestracji. Dodatkowo część z nich jest otwarta i nie wymaga zapisów, co za tym idzie – wszyscy zainteresowani tematyką dostępności mogą wziąć w nich udział.

ODPOWIEDNIA EDUKACJA KLUCZEM DO SUKCESU

Warszawska Akademia Dostępności to wynik otwartego konkursu na realizację zadania publicznego w zakresie działalności na rzecz osób z niepełnosprawnością, ogłoszonego przez Miasto Stołeczne Warszawa.
– Przed nami duże, ale bardzo wartościowe wyzwanie. Szkolenia, spotkania czy webinaria prowadzone są razem z ekspertami oraz ekspertkami z zakresu dostępności cyfrowej, architektonicznej i komunikacyjno-informacyjnej. Dzięki temu osoby reprezentujące podmioty publiczne zdobędą wiedzę i umiejętności w zakresie oceny, a także zapewniania dostępności wydarzeń, miejsc i treści. To, rzecz jasna, wpłynie na zwiększenie dostępności podmiotów i ich działań dla osób ze szczególnymi potrzebami – mówi Anna Żórawska, Prezes Fundacji Kultury bez Barier.
Warszawska Akademia Dostępności ruszyła 20 października. Od tego czasu odbyły się już pierwsze warsztaty, które dotyczyły m.in. dostępności cyfrowej, dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami czy różnych form komunikowania, w tym języka migowego. W najbliższych dniach planowane są kolejne warsztaty, w tym szkolenia, dotyczące dostępności wydarzeń takich jak: szkolenia, konferencje, debaty czy imprezy masowe. Już 26 listopada odbędzie się webinarium „Wymagania ustawy a wydarzenia dostępne”, w którym udział mogą wziąć wszyscy zainteresowani, bez wcześniejszej rejestracji. Transmisja pod linkiem.
Wszystkie informacje o wydarzeniach oraz szczegóły dot. zapisów na warsztaty znajdują się na profilu Facebook „Warszawa Dostępna” - https://www.facebook.com/WarszawaDostepna.
Projekt trwa trzy lata. Dla Miasta st. Warszawy realizuje go Fundacja Kultury bez Barier we współpracy z Fundacją Integracja, Fundacją Widzialni i Dostępni.eu.

O FUNDACJI

Fundacja Kultury bez Barier działa na rzecz dostępności kultury dla osób z różnymi potrzebami. Organizacja inicjuje wydarzenia m.in. Festiwal Kultury bez Barier i pomaga innym instytucjom w przygotowaniu eventów dostosowanych do osób z niepełnosprawnościami. Fundacja adaptuje materiały audiowizualne oraz wizualne poprzez tworzenie audiodeskrypcji, napisów dla niesłyszących czy tłumaczeń na język migowy. Jednym z działań fundacji jest popularyzacja tematu pętli indukcyjnych oraz tworzenie platformy TU Możesz, umożliwiającej zlokalizowanie miejsc przystosowanych do osób niesłyszących. Fundacja prowadzi także działalność edukacyjną i szkoleniową. Dodatkowo organizacja wspiera otwartość instytucji publicznych, przedsiębiorstw oraz przestrzeni miejskich.

Kontakt dla mediów:

Jakub Macyszyn
Tel. +48 796 996 277
E-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Katarzyna Zawadzka
Tel. + 48 796 996 240
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa