Pomoc w realizacji projektów unijnych

AKTUALNOŚCI - SAS 9 / 2013

W dniu 28 sierpnia 2013 r. Prezes Rady Ministrów zapowiedział zmniejszenie rygorów związanych z zadłużeniem jednostek samorządu terytorialnego w przypadku realizacji projektów inwestycyjnych współfinansowanych ze środków unijnych. Zapowiedź ta dotyczy prac nad wskaźnikiem zadłużenia określonym w art. 243 ustawy o finansach publicznych.

Zgodnie z art. 243 ust. 1 ustawy o finansach publicznych organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego nie może uchwalić budżetu, którego realizacja spowoduje, że w roku budżetowym oraz w każdym roku następującym po roku budżetowym relacja łącznej kwoty przypadających, w danym roku budżetowym, m.in. spłat rat kredytów i pożyczek wraz z należnymi w danym roku odsetkami od kredytów i pożyczek, wykupów papierów wartościowych emitowanych wraz z należnymi odsetkami i dyskontem od papierów wartościowych oraz potencjalnych spłat kwot wynikających z udzielonych poręczeń oraz gwarancji, do planowanych dochodów ogółem budżetu przekroczy średnią arytmetyczną z obliczonych dla ostatnich trzech lat relacji jej dochodów bieżących, powiększonych o dochody ze sprzedaży majątku oraz pomniejszonych o wydatki bieżące, do dochodów ogółem budżetu, obliczoną według odpowiedniego wzoru. Co bardzo istotne przy obliczaniu wspomnianej relacji, dla roku poprzedzającego rok budżetowy przyjmuje się planowane wartości wykazane w sprawozdaniu za trzy kwartały z wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Natomiast do obliczenia relacji dla poprzednich dwóch lat, przyjmuje się wartości wykonane wynikające ze sprawozdań rocznych.

W ocenie Prezesa Rady Ministrów prace mają zmierzać do zmniejszenia wspomnianych rygorów, co w założeniu ma zwiększyć liczbę inwestycji i zwiększyć szanse rozwojowe dla polskich samorządów. Prace te obejmują również możliwość wprowadzenia planu naprawczego w przypadku niespełnienia indywidualnego wskaźnika zadłużenia oraz zasad lepszego finansowania zadań zleconych z administracji rządowej. Nowe rozwiązania mają – wraz z projektowaną „ustawą samorządową” – zwiększyć elastyczność wykonywania zadań publicznych i wzmocnić rozwój poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego.

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa