Przyjazne Deklaracje automatyzują podatki

w samorządach w Polsce dzięki Podatkowemu Robotowi

deklaracje2023 11111

Rozwiązanie IT opracowane dla gdańskiego magistratu przez firmę technologiczną O4B, zajęło pierwsze miejsce w IV edycji konkursu Innowacyjny Samorząd, organizowanego przez Polską Agencję Prasową.

Twórcą rozwiązania o nazwie Podatkowy Robot jest firma O4B, która zyskuje pozycję lidera inteligentnych rozwiązań cyfrowych w polskich samorządach, dzięki platformie do rozliczeń podatków i opłat lokalnych Przyjazne Deklaracje. Korzystają z niej tysiące mieszkańców z kilkudziesięciu polskich miast, np. Wrocławia, Kołobrzegu, Poznania czy Gdańska. To w przypadku tego ostatniego – współpraca ekspertów firmy z gdańskimi samorządowcami – zaowocowała wdrożeniem Podatkowego Robota. Funkcjonalność powstała w oparciu o technologię Robotic Process Automation UiPath oraz autorskie rozwiązania O4B uszlachetniania danych na bazie algorytmów uczenia maszynowego, aby umożliwić automatyzację procesów w zakresie podatku od nieruchomości osób fizycznych.

– Podatkowy Robot tworzy sprawę w systemie obiegu dokumentów (EZD), dokonuje oceny merytorycznej, której wynikiem jest raport dla pracownika urzędu, wprowadza informację podatkową IN-1 (deklaracji przesłanej do urzędu drogą elektroniczną) do systemu podatkowego, generuje decyzję i wysyła ją do podatnika – wyjaśnia Konrad Radzik, prezes firmy O4B. – Po odbiorze decyzji przez podatnika, „robot” wprowadza UPO (urzędowe poświadczenie odbioru) do systemu dziedzinowego i uzupełnia w nim datę odbioru decyzji. Sporządza też codzienne raporty z postępu swojej pracy i wysyła automatycznie do zainteresowanych osób – dodaje.
Podatkowy Robot, w połączeniu platformą Przyjazne Deklaracje, okazuje się innowacyjnym hitem, bo znacząco usprawnia proces składania deklaracji podatkowych i opłat lokalnych online.

O wysokiej użyteczności rozwiązania świadczy fakt, że Podatkowy Robot zajął pierwsze miejsce w IV edycji prestiżowego konkursu Innowacyjny Samorząd, organizowanego przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej. Ideą plebiscytu jest promocja kreatywnych i innowacyjnych jednostek samorządu terytorialnego, a także chęć inspirowania innych samorządów do podejmowania działań na rzecz innowacyjności. Do udziału w czwartej edycji konkursu wpłynęły 244 projekty. Miasto Gdańsk zgłosiło dwa (w kategorii dużych miast powyżej 200 tysięcy mieszkańców). Wśród nich znalazł się właśnie Podatkowy Robot.

Nadrzędnym celem projektu było usprawnienie procesu obsługi wpływających od mieszkańców informacji podatkowych. A także doręczanie decyzji podatnikom przez zautomatyzowanie czynności kancelaryjno-technicznych, związanych z przygotowaniem i jej wysyłką na skrzynkę podawczą mieszkańców.
– Czynności te są pracochłonne i powtarzalne, a ich zautomatyzowanie eliminuje również błędy ludzkie. „Robot” może pracować 24 godziny na dobę, a średni czas wprowadzenia jednej informacji wynosi około 8 minut. Pracownik potrzebuje dwa razy tyle – mówi Izabela Kuś, skarbnik Miasta Gdańska.
Jak zaznacza, dzięki automatyzacji całego procesu, miasto zaoszczędziło nie tylko pieniądze wynikające z kosztów wysyłki oraz braku zatrudnienia kolejnych osób. Automatyzacja przełożyła się także na zwiększenie efektywności pracowników, którzy zostali odciążeni od powtarzających się czynności, zyskując tym samym czas na inne zagadnienia podatkowe.
– Zadowoleni są też podatnicy: decyzje dostarczane są szybciej i skuteczniej, co jest szczególnie istotne dla właścicieli niemieszkających na stałe w Gdańsku, a miasto, nadążając za trendami, wychodzi naprzeciw tym, którzy preferują elektroniczne formy komunikacji z administracją publiczną – podkreśla Kuś.
Gdańsk jest pierwszym miastem w Polsce, które wdrożyło Podatkowego Robota. W 2022 roku wszystkie wpływające drogą elektroniczną informacje IN-1 zostały w pełni obsłużone przez to rozwiązanie – łącznie 6034, co daje miesięcznie ponad 500 spraw.
Firma O4B zatrudnia programistów, projektantów UX/UI dbających o przyjazny interfejs użytkownika, specjalistów z dziedziny podatków lokalnych. Dzięki ich rozwiązaniom polskie samorządy wdrażają technologie, które sprawiają, że mieszkańcy miast mogą załatwiać sprawy szybciej i sprawniej, eliminując m.in. ilość błędnie wypełnionych deklaracji.

Więcej na temat platformy Przyjazne Deklaracje można dowiedzieć się na stronie: www.przyjazne-deklaracje.pl.

 

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa