Budynki oszczędne  energetycznie

– TAURON wspiera efektywność w firmach

ENERGIA I TECHNOLOGIE - SAS 4 / 2023

tauron14092023

Nawet o 30% można obniżyć rachunki za energię w obiektach i budynkach, w których stosowane są rozwiązania z zakresu efektywności energetycznej. Znaczne zmniejszenie zużycia prądu i ciepła można osiągnąć już poprzez poprawę efektywności zarządzania układami ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji w budynkach, co przynosi realne oszczędności
dla firm i instytucji – podkreślają eksperci energetycznego lidera.

Efektywność energetyczna oznacza skuteczniejsze zużywanie energii. Firmy i instytucje mogą osiągać efektywność energetyczną, na przykład poprzez ograniczenie strat energii albo wprowadzenie nowych rozwiązań, które zmniejszą zużycie energii lub też zwiększą efektywność danego procesu.

– Poprawa efektywności energetycznej przekłada się na niższe koszty prowadzenia działalności. Dzięki zarządzaniu energią możliwa jest poprawa efektywności sterowania różnymi układami, poprzez dostosowanie zużycia energii, ciepła i innych mediów do zmiennego obciążenia budynku. Nasze wdrożenia pokazują, że w obiektach biurowych oszczędności energetyczne mogą wynieść od 10 do 20% rocznego zużycia prądu i ciepła, a w przypadku centrów handlowych sięgać od 15 do nawet 30% –mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.

WIDOWISKOWE EFEKTY

Od trzech lat korzyści związane z zarządzaniem energią generuje między innymi jeden z najnowocześniejszych i największych obiektów widowiskowo-sportowych w Polsce, czyli  Arena Gliwice.
TAURON wspiera obiekt w szczególności podczas obsługi różnych eventów. Celem jest zmaksymalizowanie efektywności pracy urządzeń, odpowiedzialnych za utrzymanie bezpiecznych i komfortowych parametrów powietrza w budynku, takich jak: temperatura, wilgotność czy stężenie dwutlenku węgla.

– Zmaksymalizowanie efektywności pracy urządzeń w hali widowiskowej jest szczególnie istotne, gdy parametry powietrza muszą dynamicznie nadążać za zmieniającą się liczbą widzów i tym, co dzieje się wewnątrz hali. Zarządzanie energią przynosi wymierne efekty i tylko podczas ostatniego roku, dzięki zastosowaniu zarządzania energią, oszczędności wygenerowane w obiekcie podczas imprez wyniosły ponad 450 MWh – wylicza Zdzisław Wiśniewski, dyrektor ds. technicznych Areny Gliwice. 

WSPARCIE TECHNOLOGICZNE

Zarządzanie energią, podobnie jak stosowana technologia do jej świadczenia, to unikatowa usługa na polskim rynku. Optymalizacja pracy urządzeń w obiektach odbywa się przy zachowaniu wszelkich parametrów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo użytkowania i poczucie komfortu użytkowników budynku.
System sterujący jest parametryzowany indywidualnie dla każdego klienta i może być zmieniany dynamicznie w zależności od aktualnych potrzeb. Działa on w oparciu o infrastrukturę techniczną istniejącą w budynku oraz dodatkowe urządzenia pomiarowe, które są montowane w ramach usługi.

Więcej informacji na biznes.tauron.pl/zarzadzanie-energia

SPIS TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa