Od stycznia 2021 r. nowe formy podpisywania dokumentów przetargowych

ZAMÓWIENIA PUBLICZNE - SAS 6 / 2020

Ustawa z dnia 24 października 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 2019) wprowadzi od dnia 1 stycznia 2021 roku nowe formy komunikacji w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego pomiędzy zamawiającym a wykonawcami ubiegającymi się o uzyskanie zamówienia.

Zgodnie z art. 63 ust. 2 wyżej wskazanej ustawy dla zamówień poniżej progów UE (które zostaną najprawdopodobniej utrzymane na obecnie obowiązującym poziomie), jako możliwą formę komunikacji ustawodawca wprowadza nie tylko formę elektroniczną, ale również w postaci elektronicznej opatrzonej podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.
W zamówieniach o wartości od 130000 zł netto można wykorzystywać trzy formy komunikacji.

OŚWIADCZENIE WOLI

Zgodnie z art. 781 Kodeksu cywilnego do zachowania elektronicznej formy czynności prawnej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej. Zatem kwalifikowany podpis elektroniczny stanowi pierwszą (a zarazem najbardziej wszechstronną w stosowaniu) formę komunikacji wykonawcy ubiegającego się o zamówienie publiczne z zamawiającym.

PODPIS ZAUFANY

Aby złożyć na dokumentach dotyczących zamówienia publicznego podpis zaufany należy dysponować profilem zaufanym. Profil zaufany to bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji. Profil zaufany działa jak odręczny podpis.
Profil zaufany potwierdza tożsamość obywatela — podpis potwierdzony profilem zaufanym, podobnie jak kwalifikowany podpis elektroniczny, skutecznie zastępuje w kontaktach z podmiotami publicznymi podpis własnoręczny.
Profil zaufany umożliwia korzystanie z podpisu zaufanego w zamówieniach publicznych o wartości poniżej progów UE. Profil zaufany można założyć przykładowo poprzez strony internetowe wybranych banków lub stronę www.gov.pl

PODPIS OSOBISTY

Podpis osobisty to zaawansowany podpis elektroniczny w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylającego dyrektywę 1999/93/WE, weryfikowany za pomocą certyfikatu podpisu osobistego. Podpisem osobistym dysponują osoby posiadające e-dowód. E-dowód to dowód osobisty wyposażony w warstwę elektroniczną, czyli elektroniczny chip, w którego pamięci są m.in. dane identyfikacyjne właściciela, w tym jego zdjęcie biometryczne.
Opatrzenie dokumentu podpisem osobistym wywołuje w stosunku do podmiotu publicznego skutek prawny równoważny podpisowi własnoręcznemu. Opatrzenie danych podpisem osobistym w stosunku do podmiotu innego niż podmiot publiczny wywołuje wyżej wskazany skutek prawny (równoważność podpisowi własnoręcznemu) wyłącznie w przypadku, w którym obie strony wyrażą na to zgodę.
Zamawiający muszą jednocześnie pamiętać, że ustawa z dnia 24 października 2019 r. Prawo zamówień publicznych nie daje prawa ograniczania wyżej wskazanych form komunikacji, ich wybór należy do wykonawcy ubiegającego się o uzyskanie zamówienia publicznego.

Marek Okniński
praktyk, zajmujący się od 1995 r. udzielaniem zamówień publicznych w jednostkach samorządu terytorialnego oraz spółkach Skarbu Państwa

SPIS TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa