Zielony Zwrot dla samorządów Modernizacja ulicznego oświetlenia

Z GMIN, MIAST I POWIATÓW - BIULETYN SAMORZĄDOWCA 4/2022 

Rosnące ceny energii zmuszają samorządy do szukania oszczędności. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie gminnych rachunków z tytułu zużycia energii elektrycznej jest modernizacja oświetlenia ulicznego. Od początku roku w kilkunastu gminach na południu Polski Tauron instaluje nowoczesne oświetlenie LED-owe, które zastępuje przestarzałe oprawy sodowe.

Szacuje się, że koszt oświetlenia w budżecie samorządów to aż 60% wszystkich wydatków, ponoszonych z tytułu zużycia energii elektrycznej. Najwięcej pochłania oczywiście oświetlenie ulic. Samorządy coraz śmielej patrzą więc w kierunku nowych technologii – w tym przypadku drogowych opraw LED-owych i inteligentnego sterowania nimi. W tym roku Tauron Nowe Technologie wykona całościowe modernizacje oświetlenia drogowego, m.in. w gminach: Ogrodzieniec, Olsztyn, Pietrowice Wielkie, Świerklany, Kuźnia Raciborska, Piwniczna i Tarnowskie Góry.
Każda tego typu inwestycja poprzedzona jest wnikliwą analizą, którą włodarze gmin otrzymują w postaci audytu oświetleniowego. Na tej podstawie dowiadują się, jakie oszczędności gmina jest w stanie wygenerować, zlecając wymianę opraw. Instalacja wyposażona w oprawy LED-owe i inteligentne sterowanie pozwala na redukcję zużycia energii elektrycznej nawet o 70% w stosunku do tradycyjnego oświetlenia sodowego.
– Wielu gospodarzy gmin jest zaskoczonych różnicami. Biorąc pod uwagę fakt coraz wyższych kosztów zakupu energii elektrycznej, decyzja o modernizacji oświetlenia ulicznego to dziś oznaka dojrzałości i umiejętnego zarządzania samorządem – mówi Piotr Apollo, prezes TAURONA Nowe Technologie.
W ubiegłym roku Tauron Nowe Technologie na swoim obszarze działania (województwa: dolnośląskie, opolskie, śląskie i małopolskie) zainstalował niemal 20 tysięcy nowoczesnych opraw LED-owych, dzięki czemu udało się ograniczyć emisję CO2 o niemal 16 tys. ton. W tym roku spółka chciałaby podwoić tę wartość.
Na koniec 2021 roku co dziesiąta latarnia uliczna na obszarze zarządzanym przez TAURON posiadała LED-owe źródło światła.

SPIS TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa