Starosta może odmówić rejestracji pojazdu z powodu sfałszowania umowy sprzedaży, pomimo braku postępowania karnego w tej sprawie

ORZECZNICTWO SĄDÓW ADMINISTRACYJNYCH - 4/2022

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 13 grudnia 2021 r., sygn. akt III SA/Kr 520/20

Zgodnie z przepisami ustawy – Prawo o ruchu drogowym rejestracji dokonuje się w szczególności na podstawie dowodu własności pojazdu. Niewątpliwie sfałszowany dokument umowy kupna-sprzedaży nie mógł stanowić takiej podstawy. Odmowa wszczęcia postępowania karnego w sprawie przez prokuraturę, ze względu na znikomą szkodliwość społeczną czynu, nie ma tu znaczenia.

Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, po rozpatrzeniu skargi na decyzję starosty, odmawiającą rejestracji pojazdu oraz decyzji samorządowego kolegium odwoławczego, utrzymującą w mocy decyzję starosty. Odmowa rejestracji pojazdu została wydana w związku z niezgodnością numeru nadwozia z dokumentami pojazdu, rokiem produkcji oraz przedłożeniem do rejestracji sfałszowanej umowy nabycia.
Decyzje organów administracji I i II instancji WSA w Krakowie uznał za prawidłowe. „Zgodnie z art. 72 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 450) rejestracji dokonuje się w szczególności na podstawie dowodu własności pojazdu. Niewątpliwie dokument umowy kupna-sprzedaży ciągnika [...] nie może stanowić podstawy rejestracji pojazdu z uwagi na to, że został sfałszowany.” – czytamy w uzasadnieniu wyroku WSA w Krakowie.
Krakowski sąd administracyjny podkreślił także, że „gdyby organ nie stwierdził faktu sfałszowania dokumentu w postaci wyżej opisanej umowy, sytuacja przedstawiałaby się zgoła odmiennie. Rację mają bowiem skarżący, że sam fakt stwierdzenia istnienia w rzeczywistości innego numeru nadwozia, nie stanowi wystarczającej podstawy dla odmowy rejestracji pojazdu, w szczególności w sytuacji, gdy nie ma żadnych dowodów na okoliczność przerobienia powyższego numeru nadwozia. W takiej sytuacji organy powinny dokonać wszechstronnych ustaleń w zakresie stanu faktycznego, obejmujących wcześniejsze akty rejestracji, celem ustalenia, na jakim etapie pojawił się błąd w zakresie numeru nadwozia w dokumentacji dotyczącej pojazdu. Nie może być bowiem tak, że odmienny niż w dowodzie rejestracyjnym, choć nieprzerobiony numer nadwozia, uniemożliwi rejestrację pojazdu. Dla rozstrzygnięcia niniejszej sprawy kwestia ta jednak nie ma znaczenia, wobec stwierdzenia faktu sfałszowania dokumentu umowy stanowiącej podstawę rejestracji pojazdu.”
WSA w Krakowie wskazał ponadto, że odmowa wszczęcia postępowania przez prokuraturę w sprawie o sfałszowanie umowy „nie oznacza, że czynu nie popełniono albo, że brak jest danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie jego popełnienia lub też, że czyn nie zawiera znamion przestępstwa. Odmowa wszczęcia postępowania oznacza tylko tyle, że osoby, wobec której orzeczenie to wydano, nie można pociągnąć do odpowiedzialności za zarzucany jej czyn, wobec spełnienia przesłanki z art. 17 § 1 pkt 3 k.p.k. Zgodnie z powyższym przepisem nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza, gdy społeczna szkodliwość czynu jest znikoma.”

SPIS TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa