W OBRONIE SAMORZĄDNOŚCI - Forum samorządowe w dniu 16 marca 2017 r. w Warszawie

W dniu 21 lutego na spotkaniu strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego doprecyzowane zostały dalsze działania strony samorządowej związane z obroną idei samorządności. Potwierdzamy organizację Forum Samorządowego w dniu 16 marca 2017 roku w Warszawie, przyjęto koncepcję podjęcia inicjatywy na rzecz powołania Obywatelskiego Komitetu Referendalnego „Samorządność”, powołano zespół celem skoordynowania  działań  w obszarze obrony idei samorządności.

Forum samorządowe w dniu 16 marca 2017 r. w Warszawie

Celem forum jest skonsolidowanie nie tylko środowiska samorządowego ale również wszystkich osób którym nie obojętny jest dalszy rozwój Polski samorządowej. Spotkanie odbędzie się w Warszawie,(uwaga - zmiana miejsca zjazdu!) w Hotelu Sangate (dawniej Gromada Airport), ul. 17 stycznia 32, w godz. 11.30 -15.00. W trakcie zjazdu planujemy m.in.:

- przyjęcie „Karty samorządności”

- debatę o ograniczeniu konstytucyjnych praw wyborczych

- przyjęcie inicjatywy powołania Obywatelskiego Komitetu Referendalnego „Samorządność”

- przyjęcie strategii dalszych działań związanych z obroną idei samorządności

Liczymy, że w planowanym zjeździe, wezmą udział nie tylko wójtowie, burmistrzowie, radni ale również mieszkańcy, którym nie jest obojętny dalszy rozwój swoich małych ojczyzn.

Formalne zaproszenie, program, karty zgłoszenia będą przesłane z początkiem przyszłego tygodnia. Jednak mailem ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. )można już przesyłać zgłoszenia (imię, nazwisko, funkcja, w przypadku osób z poza gminy wystarczy wpisać – mieszkaniec), szczególnie informacje o liczbie osób, która będzie reprezentowała Państwa samorząd.

Uchwała w sprawie sprzeciwu wobec zapowiadanych zmian prawa samorządowego w Polsce

Zgodnie z Państwa oczekiwaniem potwierdzonym  wynikiem badania ankietowego przeprowadzonego przez Związek (89 % gmin wyraziło potrzebę przygotowania wzoru uchwały) przedstawiamy projekt uchwały w sprawie sprzeciwu wobec zapowiadanych zmian prawa samorządowego w Polsce. Treść tej uwały może zostać przyjęta w całości lub być podstawą do sformułowania przez Radę Gminy własnego tekstu. Bardzo ważne jest to, aby przyjęte przez gminy uchwały zostały rozesłane do Prezydenta RP, Premiera, Marszałków Sejmu i Senatu i Przewodniczących klubów parlamentarnych. Prosimy również  o upowszechnianie uchwały w mediach.

Z poważaniem
/-/ Marek Olszewski
Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich
Rzeczypospolitej Polskiej

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa