Odwołanie dyrektora szkoły w trybie natychmiastowym nie może nastąpić z powodu negatywnej oceny jego pracy

ORZECZNICTWO SĄDÓW ADMINISTRACYJNYCH - SAS 5 / 2020

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 22 lipca 2020 r., sygn. akt II SA/Go 162/20

Użyte przez ustawodawcę w przepisie art. 66 ust. 1 pkt 2 Prawa oświatowego pojęcie „przypadki szczególnie uzasadnione” jest pojęciem ogólnym, niedookreślonym, lecz analiza powyższego przepisu pozwala na stwierdzenie, że odwołanie w trybie natychmiastowym nie może nastąpić z przyczyn wymienionych w pkt 1 lit. b tego artykułu, tj. w przypadku negatywnej oceny pracy lub wykonywania zadań w zakresie działalności finansowej i administracyjnej. Muszą to być inne, „szczególnie uzasadnione przypadki”, których ustawa nie wskazuje.

Tak wynika z wyroku WSA w Gorzowie Wielkopolskim, stwierdzającego nieważność zarządzenia burmistrza miasta w sprawie odwołania w trakcie roku szkolnego dyrektora szkoły. Jako przyczynę odwołania burmistrz podał wyniki kontroli przeprowadzonych w szkole w 2015 i 2016 r.
Zgodnie z art. 66 ust. 1 Prawa oświatowego (dalej u.p.o.) organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole lub placówce odwołuje nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w razie: złożenia przez nauczyciela rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem; ustalenia negatywnej oceny pracy lub negatywnej oceny wykonywania zadań wymienionych w art. 57 ust. 2 w trybie określonym przepisami w sprawie oceny pracy nauczycieli – bez wypowiedzenia; złożenia przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny wniosku, o którym mowa w art. 56 ust. 3.
W myśl natomiast art. 66 ust. 2 u.p.o. w przypadkach szczególnie uzasadnionych, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty, a w przypadku szkoły i placówki artystycznej oraz placówki, o której mowa w art. 2 pkt 8, dla uczniów szkół artystycznych, prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego – ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, może odwołać nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia.
Użyte przez ustawodawcę w przepisie art. 66 ust. 1 pkt 2 u.p.o. pojęcie „przypadki szczególnie uzasadnione” jest pojęciem ogólnym, niedookreślonym, lecz analiza powyższego przepisu pozwala na stwierdzenie, że odwołanie w trybie natychmiastowym na podstawie ust. 1 pkt 2 art. 66 u.p.o. nie może nastąpić z przyczyn wymienionych w pkt 1 lit. b tego artykułu, tj. w przypadku negatywnej oceny pracy lub wykonywania zadań w zakresie działalności finansowej i administracyjnej. Muszą to być inne, „szczególnie uzasadnione przypadki”, których ustawa nie wskazuje.
W orzecznictwie podkreśla się, że skoro przepis ten wprowadza nadzwyczajny tryb odwołania osoby, której powierzono stanowisko kierownicze – powinien być interpretowany ściśle. „Przypadki szczególnie uzasadnione” są wąsko ujmowane – jako sytuacje, w których doszło do rażących uchybień, niepozwalających na dalsze zajmowanie stanowiska, zatem prowadzących do konieczności natychmiastowego odwołania osoby pełniącej funkcję kierowniczą w szkole lub placówce oświatowej w trakcie roku szkolnego bez wypowiedzenia. Dotyczą sytuacji drastycznych, rażąco sprzecznych z celami powołania na stanowisko.

SPIS TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa