baner12grudnia

 

 

Aktualności legislacyjne 

SEJM, SENAT, KOMISJA WSPÓLNA RZĄDU I SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO

1 grudnia 2022 r. zakończyło się 67., posiedzenie Sejmu. W jego trakcie posłowie uchwalili m.in.: ustawę o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu (projekt rządowy).

Czytaj więcej: Sejm, Senat, Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego

RADA MINISTRÓW

29 listopada 2022 r. na posiedzeniu Rady Ministrów przyjęto m.in.: projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra sprawiedliwości.

Czytaj więcej: Rada Ministrów

Z ORGANIZACJI SAMORZĄDOWYCH 

28 listopada 2022 r. wszystkie ogólnopolskie korporacje samorządowe wchodzące w skład Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wystosowały do Ministra Finansów odpowiedź na przedstawioną im ośmiopunktową propozycję zmian w systemie finansów JST.

Czytaj więcej: Z organizacji samorządowych


 

Giełda Miejskich Technologii - mikrogranty

do 50 tys. zł dla gmin z Polskiego Funduszu Rozwoju

28 listopada wystartował kolejny nabór wniosków grantowych dla gmin. Gminy, które złożą wnioski do 11 grudnia 2022 r., mają szansę zdobyć mikrogranty na przetestowanie wybranego rozwiązania z katalogu produktów dostępnego na platformie. 

Pod poniższym linkiem terminy naborów oraz szczegółowe informacje

https://gieldamiejskichtechnologii.pl/dla-miast

Cała procedura jest uproszczona, należy się tylko zarejestrować, przejść szkolenie online jak rozmawiać z firmami technologicznymi, z wybranym partnerem przygotować dokument jak dane rozwiązanie wpłynie na pracę urzędu i zostają przyznane punkty. Wśród produktów jest wiele ciekawych rozwiązań takich jak: Cyfrowy Urzędnik, Przyjazne Deklaracje, Asystent Postępowania i wiele innych. Rozwiązania te pozwolą wesprzeć pracę pracowników samorządowych. 

 

Ranking Gmin Lubelszczyzny

9 grudnia - Lublin

FRDL Regionalny Ośrodek w Lublinie we współpracy z Urzędem Statystycznym w Lublinie realizuje szóstą edycję Rankingu Gmin Lubelszczyzny. Ideą Rankingu Gmin jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego na terenie woj. lubelskiego. Ocenie poddawane są wszystkie gminy województwa lubelskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu. Czytaj więcej ...

 

Ranking Gmin Woj. Dolnośląskiego

16 grudnia - Wrocław

Tegoroczna edycja jest drugą edycją Rankingu w Województwie Dolnośląskim. Partnerem merytorycznym Ranking Gmin jest Urząd Statystyczny we Wrocławiu. Ocenie poddawane będą wszystkie gminy i miasta województwa dolnośląskiego tworząc dwie odrębne kategorie oceny wskaźników. Czytaj więcej ...

 

Poznaliśmy wyniki Rankingu Gmin Regionu Świętokrzyskiego

RELACJA

Nowiny po raz kolejny zostały najlepszą gminą w woj. świętokrzyskim. Gmina zajęła pierwsze miejsce także w powiecie kieleckim. Wójt Nowin Sebastian Nowaczkiewicz przyznał, że nie spodziewał się, iż reprezentowana przez niego gmina po raz drugi zwycięży w rankingu. Czytaj więcej ...

 

Obowiązek zmniejszenia zużycia

energii elektrycznej przez gminy i powiaty

ANALIZY | KOMENTARZE - SAS 6/2022

Już w grudniu 2022 r. jednostki samorządu terytorialnego wszystkich trzech szczebli zobowiązane są do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej o co najmniej 10% w porównaniu do średniorocznego zużycia w latach 2018–2019 w jednym miesiącu. Podobne „oszczędności” będą musiały zostać osiągnięte w 2023 r. w porównaniu do zużycia energii w 2022 r.

    ZAMÓW PRENUMERATĘ NA 2023 ROK I UZYSKAJ PEŁNY DOSTĘP DO ARTYKUŁU   

 

Obowiązek wójta, burmistrza, prezydenta miasta

rozpatrzenia wniosku i wydania

zaświadczenia dot. dodatku węglowego

ANALIZY SAMORZĄDOWE - BS 6/2022

3 listopada 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych (Dz.U. poz. 2236), zwanej dalej: „u.z.p.p.s.”. Przepis art. 13 ust. 1 u.z.p.p.s. nakłada na osoby fizyczne, które chcą zakupić paliwo stałe na preferencyjnych zasadach określonych w tej ustawie, w gminie, w której nie mają miejsca zamieszkania (np. z uwagi na fakt nieprzystąpienia gminy ich miejsca zamieszkania do programu dystrybucji paliwa stałego) obowiązek przedłożenia zaświadczenia z gminy zamieszkania.

Czytaj więcej: Obowiązek wójta, burmistrza, prezydenta miasta rozpatrzenia wniosku i wydania zaświadczenia dot....

 

Ceny energii elektrycznej dla JST

ANALIZY SAMORZĄDOWE - BS 6/2022

785 zł za MWh zapłacą w 2023 r. jednostki samorządu terytorialnego oraz odbiorcy użyteczności publicznej. Tak wynika z przepisów ustawy o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Ta sama regulacja wprowadza maksymalne ceny prądu dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Czytaj więcej: Ceny energii elektrycznej dla JST

 

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie

AKTUALNOŚCI / PROJEKTY - SAS 6/2022

24 listopada 2024 r. do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw. Projektowane w tej nowelizacji zmiany mają poprawić funkcjonowanie systemu przeciwdziałania takiej przemocy na szczeblu centralnym oraz samorządowym.

Czytaj więcej: Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie

 

Za co mandat od gminnego strażnika

AKTUALNOŚCI / PROJEKTY - SAS 6/2022

25 listopada 2022 r. do uzgodnień międzyresortowych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.

Czytaj więcej: Za co mandat od gminnego strażnika

 

Laureaci Rankingu Gmin Województwa Mazowieckiego 2022

RELACJA

24 listopada w Warszawie poznaliśmy zwycięzców kolejnego Rankingu Gmin Województwa Mazowieckiego. W kategorii gmin wiejskich zwyciężyła Gmina Michałowice, w kategorii gmin miejsko-wiejskich Gmina Ożarów Mazowiecki, a w kategorii gmin miejskich Miasto Podkowa Leśna. Czytaj więcej ...

 

Znamy wyniki Rankingu Gmin Województwa Łódzkiego

RELACJA

1 grudnia w Łodzi poznaliśmy zwycięzców kolejnego Rankingu Gmin Województwa Łódzkiego. W kategorii gmin wiejskich zwyciężyła Gmina Kleszczów, w kategorii gmin miejsko-wiejskich Gmina Rzgów, a w kategorii gmin miejskich Miasto Brzeziny. Czytaj więcej ...

 

Wyniki Rankingu Gmin Województwa Pomorskiego 2022

RELACJA

rgwp

Czołowe miejsca w kategorii wojewódzkiej oraz rodzaju zajmują te same gminy co rok temu, ale na kolejnych pozycjach są spore przetasowania. Wśród liderów w powiatach mamy 5 zmian. Dynamikę rankingu podsumowuje statystyka ilości gmin, które zachowały swoją pozycję z 2021 roku. W rankingu wojewódzkim 9 gmin na 119 (7,56%) utrzymało zeszłoroczną lokatę, w powiatowym 58 na 119 (48,74%) a w kategorii rodzaj gminy 17 na 119 (14,29%). Wśród gmin miejskich na tej samej pozycji mamy 7 samorządów z 18 (38,89%), miejsko-wiejskich 5 z 20 (25,00%) a wiejskich 5 z 81 (6,17%). Listę laureatów oraz pełny ranking znajdą Państwo na stronie: 

https://gdansk.frdl.pl/inicjatywy/ranking-gmin-wojewodztwa-pomorskiego-2022

 

 

Zmiany w ustawie o dochodach samorządów

– dodatkowe wsparcie finansów JST?

ANALIZY SAMORZĄDOWE - DODATEK BIULETYN SAMORZĄDOWCA 5/2022 

Potrzebą wsparcia samorządów w zakresie poprawy efektywności energetycznej oraz ograniczenia kosztów zakupu ciepła rząd tłumaczy uchwaloną przez Sejm nowelizację ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw.

Czytaj więcej: Zmiany w ustawie o dochodach samorządów – dodatkowe wsparcie finansów JST?

 

Kolejne ułatwienia w budowaniu 

–  projekt nowelizacji Prawa budowlanego

ANALIZY SAMORZĄDOWE - DODATEK BIULETYN SAMORZĄDOWCA 5/2022 

Możliwość budowy domów jednorodzinnych o powierzchni poniżej i powyżej 70 m2 według jednolitej procedury, utworzenie Bazy Projektów Budowlanych, mniej formalności przy przystąpieniu do użytkowania budynku – to niektóre zmiany przewidziane w rządowym projekcie nowelizacji Prawa budowlanego.

Czytaj więcej: Kolejne ułatwienia w budowaniu – projekt nowelizacji Prawa budowlanego

 

Regionalne Rankingi Gmin

ranking gmin 2022

Ośrodki Regionalne FRDL, we współpracy z wojewódzkimi urzędami statystycznymi, od wielu lat prowadzą regionalne Rankingi Gmin. W roku 2021 nagrody zostały przyznane w 10 regionach, w których działają ośrodki FRDL. W 2022 roku Rankingi planowane są prawie w całej Polsce.

 

BGK: Aktywność inwestycyjna samorządów wzrasta,

najbardziej w infrastrukturę drogową

Pomimo trudnej sytuacji na rynku rośnie aktywność inwestycyjna samorządów, które poprzez realizowane projekty rozwijają najbliższe otoczenie w sposób zrównoważony. Takie wnioski wynikają z raportu „Zrównoważony rozwój na tle wyzwań inwestycyjnych i sytuacji finansowej polskich samorządów” przygotowanego przez BGK. Czytaj więcej ...

 

Jak zapewnić węgiel dla mieszkańców gmin?

PGE

PGE wb 590x160

Jednym z głównych założeń bezpieczeństwa energetycznego państwa jest zapewnienie Polakom energii elektrycznej i ciepła. W obecnej sytuacji jest to nierozerwalnie związane z dostępnością węgla. Za to odpowiada m.in. Grupa PGE, największe przedsiębiorstwo energetyczne w Polsce. PGE Paliwa, spółka z Grupy PGE, już od końca września sprzedaje importowany węgiel. Jednocześnie, sprzedaż węgla brunatnego uruchomiła także spółka PGE GiEK. Kto zatem może kupić węgiel od PGE?

Czytaj więcej: Jak zapewnić węgiel dla mieszkańców gmin?

PGE wk 590x160

 

Rynek energii w obliczu kryzysu

RYNEK ENERGII - SAS 5/2022

Zbliżający się sezon zimowy dla wielu samorządów oznacza konieczność zawarcia nowych umów na dostawy energii elektrycznej. W tym roku sytuacja rynkowa – nie tylko w Polsce, ale w całej Europie – zmieniła się diametralnie w związku z kryzysem sektora energetycznego, będącym skutkiem agresji Rosji na Ukrainę.

Czytaj więcej: Rynek energii w obliczu kryzysu

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa