AKTUALNOŚCI LEGISLACYJNE - PAŹDZIERNIK 2016

28 października - obrady zarządu Związku Miast Polskich w Lublinie. W porządku obrad m.in.:

  • Projekt kodeksu urbanistyczno–budowlanego

  • Projekt ustawy Prawo oświatowe (wraz z przepisami wprowadzającymi)

  • Projekt ustawy o przekształceniu udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w udziały we własności gruntów

SEJM (KOMISJE)

26 października - posiedzenie wyjazdowe Komisji Mniejszości Narodowych i etnicznych w Starostwie Powiatowym w Bartoszycach - zapoznanie się z informacją Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty na temat sytuacji oświatowej mniejszości narodowych i etnicznych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego.

25 października - posiedzenie wyjazdowe Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Urzędzie Marszałkowskim woj. warmińsko – mazurskiego w Olsztynie - zapoznanie się z informacją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na temat sytuacji i problemów mniejszości narodowych i etnicznych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego, a także z informacją na temat działalności Komisji ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

SENAT (KOMISJE)

26 października – zapozanie się Komisji Środowiska oraz Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności z informacją Ministerstwa Środowiska na temat projektowanych zmian w ustawie – Prawo geologiczne i górnicze.

26 października – zapoznanie się Komisji Kultury i Środków Przekazu z informacją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na temat przekształcenia Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

KOMISJA WSPÓLNA RZĄDU I SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO

26 października - plenarne posiedzenie KWRiST. Porządek obrad posiedzenia obejmuje 35 punktów, m.in.:

  • Informacja nt. projektu ustawy Prawo Wodne

  • Projekt Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (Ministerstwo Rozwoju) – wysłano 30.09.2016

  • Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw (Ministerstwo Rozwoju) – wysłano 18.10.2016

  • Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (Ministerstwo Rozwoju) – wysłano 17.10.2016 wersja uaktualniona

  • Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności (Ministerstwo Rozwoju)– wysłano dn. 18.10.2016

  • Projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2016-2020 wraz z projektem Strategii (Ministerstwo Cyfryzacji) – wysłano 30.09.2016

  • Projekt ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Ministerstwo Edukacji Narodowej) – wysłano dn. 16.09.2016

  • Projekt ustawy - Prawo oświatowe (Ministerstwo Edukacji Narodowej) – wysłano dn. 19.09.2016

  • Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji oświatowej (Ministerstwo Edukacji Narodowej) – wysłano dn. 19.09.2016

  • Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego – wysłano dn. 10.10.2016

  • Projekt rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa artystycznego w publicznych szkołach artystycznych – wysłano dn. 10.10.2016

  • Projekt rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki w sprawie wysokości składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – wysłano dn. 11.10.2016 (projekt wysłany także na zespół finansów).

  • Projekt rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki w sprawie zakresu kwartalnej informacji o wykorzystaniu środków Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego składanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny– wysłano dn. 11.10.2016 (projekt wysłany także na zespół finansów).

  • Projekt rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki w sprawie Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych– wysłano dn. 11.10.2016

  • Projekt Programu Rozwoju Powiatu Bydgoskiego na lata 2017-2023 – wysłano 11.10.2016

25 października - wspólne posiedzenie Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli oraz Zespołu ds. Ustrojowych. Przedmiotem obrad projekt Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (Ministerstwo Rozwoju) oraz projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw (Ministerstwo Rozwoju).

25 października – rozpatrzenie przez Zespół ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli projektu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. KWRiST 28.09.2016 upoważniła Zespół do wyrażenia wiążącej opinii. A także dyskusja nt. obowiązywania ustawy z 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego po wdrożeniu 1 marca 2015 r. Systemu Rejestrów Państwowych i aplikacji ŹRÓDŁO oraz nt. finansowania zadań zleconych z zakresu spraw obywatelskich (udział przedstawicieli MSWiA, MC i MF).

RADA MINISTRÓW

25 października - obrady Rady Ministrów. W porządku obrad m.in.:

  • Projekt ustawy o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw

  • Projekt ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw

  • Projekt ustawy o zmianie ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców oraz niektórych innych ustaw

  • Projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw (UD83). Projektowane przepisy mają na celu wyeliminowanie wątpliwości w zakresie możliwości współpracy finansowej między jednostkami samorządu terytorialnego (JST), a m.in. Skarbem Państwa w zakresie finansowania inwestycji drągowych, w przypadku, gdy JST jest zainteresowana współfinansowaniem realizacji danej inwestycji drogowej. A także wprowadzenie możliwości wydawania, rozpowszechniania lub rekomendowania przez ministra właściwego do spraw transportu wzorców i standardów dotyczących przygotowania inwestycji w zakresie dróg publicznych, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania lub ochrony tych dróg.

W MINIONYM TYGODNIU

SEJM

21 października - zakończyło się 28 posiedzenie Sejmu. Sejm uchwalił 11 ustaw – teraz zajmie się nimi Senat – wśród uchwalonych ustaw znalazły się m.in.:

  • Zmiany w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników przewidują, że rolnicy nie będą musieli rezygnować z ubezpieczenia w KRUS w momencie objęcia ich innym ubezpieczeniem społecznym.

  • Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych podwyższa z 50 do 75 % najniższej emerytury lub renty kwotę, która będzie wolna od zajęcia przez komornika w przypadku egzekucji należności innych niż świadczenia alimentacyjne.

  • Przyjęta przez Sejm zmiana ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw przywraca staże podyplomowe dla lekarzy i lekarzy dentystów. Zgodnie z nowelizacją, młodzi lekarze będą odbywać staż podyplomowy pod kierunkiem opiekuna, czyli lekarza specjalisty albo lekarza dentysty wykonującego zawód co najmniej przez 5 lat.

  • Posłowie znowelizowali ustawę o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Ustawa zmienia zasady przyznawania wsparcia w sektorze roślin wysokobiałkowych, owoców miękkich, buraków cukrowych, bydła, owiec i kóz, a także zmian warunków i trybu przyznawania zaliczek na poczet płatności bezpośrednich.

  • Zmiany w ustawie o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustawach mają na celu otwarcie rynku i liberalizację norm w zakresie transportu kolejowego. Przyjęte przez Sejm zmiany przewidują m.in. poprawki i uzupełnienia do obowiązujących zasad udostępniania infrastruktury kolejowej, w tym np. umożliwiają szerszej grupie podmiotów zamawianie tras pociągów.

  • W kolejnych dwóch aktach prawnych – ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawie - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej Sejm rozstrzygnął, że 1 stycznia 2017 r. powstanie Krajowa Administracja Skarbowa. Ma to ograniczyć oszustwa podatkowe i zwiększyć skuteczność poboru podatków i ceł.

SENAT

21 października - zakończyło się 28. trzydniowe posiedzenie Senatu. W jego trakcie Senat przyjął siedem ustaw, m.in.:

  • Ustawa o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich. Umożliwia ona konsumentom składanie wniosków o rozstrzyganie sporów z przedsiębiorcami do podmiotów oferujących niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne oraz szybkie metody ich alternatywnego rozwiązywania.

  • Ustawa o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej. Ma ona na celu wprowadzenie spójnego systemu różnorodnych instrumentów premiujących i zachęcających do podejmowania działalności innowacyjnej, na który złoży się przede wszystkim: przyjazny system podatkowy, stabilny sposób finansowania wyników badań naukowych i prac rozwojowych oraz pakiet ułatwień proceduralnych.

  • Ustawa o zmianie ustawy o transporcie drogowym. Ma ona na celu realizację przepisów unijnych. Na jej mocy zostanie utworzony Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego. Zostanie on połączony z rejestrami innych państw UE w celu wymiany danych.

RZĄD

18 października - rząd przyjął:

  • Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, który wstrzymuje czasowo funkcjonowanie tego podatku. Jest to związane z wszczęciem przez Komisję Europejską postępowania wyjaśniającego, czy podatek od sprzedaży detalicznej, a w zasadzie jego progresywne stawki oparte na wielkości przychodów przyznają przedsiębiorstwom o niskich przychodach przewagę nad ich konkurentami.

  • Projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 oraz niektórych innych ustaw.

  • Projekt ustawy Prawo wodne. Zgodnie z projektem ustawy, który trafił na wtorkowe posiedzenie Rady Ministrów, w zależności od wielkości aglomeracji, stawka opłat za wodę miała się wahać od 15 (w miejscowościach do 50 tys. mieszkańców) do 40 groszy za metr sześcienny wody powierzchniowej lub podziemnej. Według analiz resortu środowiska, wzrost opłat za wodę dla czteroosobowej rodziny miał wynieść średnio od 2 do 2,5 zł miesięcznie. Projekt zakładał też zwiększenie opłat dla rolników, przemysłu czy branży energetycznej. Jednak jak zapowiedziała premier Beata Szydło podwyżek opłat za wodę nie będzie. Oznacza to, że pozostaną one – przynajmniej na razie - na poziomie z 2016 r.

SEJM

19-21 października - 28 posiedzenie Sejmu. W porządku obrad m.in.:

  • Pierwsze czytanie ustawy budżetowej na 2017 r.

  • Pierwsze czytanie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o Karcie Polaka oraz ustawy o cudzoziemcach (dotyczy m.in.: wskazania wojewody zamiast starosty jako organ właściwy do przyznania świadczenia pieniężnego; ustanowienia ministra właściwego ds. wewnętrznych jako organu wyższego stopnia w tych sprawach; określenia trybu odnotowywania faktu złożenia wniosku o przyznanie świadczenia oraz decyzji w stosownym rejestrze lub ewidencji; wprowadzenia przepisów pozwalających na wyeliminowanie sytuacji wielokrotnego wnioskowania o przyznanie świadczenia pieniężnego przez tę samą osobę).

KOMISJE SEJMOWE

20 października czytanie po raz pierwszy przez sejmowe komisje: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej poselskiego projektu nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty (druk nr 910). Projekt dotyczy podwyższenia subwencji na dziecko 6-letnie realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu lub w innej formie wychowania przedszkolnego do wysokości 4300 zł.

- posiedzenie Komisji Zdrowia - pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, który dotyczy uregulowania zastosowania marihuany w celach medycznych (druk sejmowy nr 812).

19 października – zapoznanie się Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej (STR) z informacjami:

  • Ministra spraw wewnętrznych i administracji o konsekwencjach prawnych i finansowych wynikających ze zmian granic gmin: Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Komprachcice, Prószków i Opole, będących następstwem Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lipca 2016 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany nazwy gminy.

  • Przedstawicieli gmin: Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Komprachcice, Prószków i Opole na temat skutków finansowych, wynikających ze zmiany granic tychże gmin.

RADA MINISTRÓW

18 październikaomówienie przez Radę Ministrów na cotygodniowym posiedzeniu m.in. projektu „nowego” Prawa wodnego, opracowanego przez Ministerstwo Środowiska, oraz projektu nowelizacji ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej.

SENAT

18 październikarozpatrzenie przez senackie komisje: Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw (druk senacki nr 293, druki sejmowe nr 750, 861 i 861-A).

- pierwsze czytanie przez senacką Komisję Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, Komisji Nauki, Edukacji i Sportu oraz Komisji Ustawodawczej projektu ustawy o zmianie ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (druk senacki nr 188). Celem projektu - przyznanie nauczycielom zatrudnionym w publicznych i niepublicznych placówkach kształcenia praktycznego uprawnienia do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

- kontynuowanie przez senacką Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Ustawodawczej pierwszego czytania projektu ustawy o zmianie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (druk senacki nr 261). Projektowana ustawa przewiduje utworzenie mechanizmów prawnych, które pozwolą na usunięcie z przestrzeni publicznej budowli gloryfikujących ustrój totalitarny.

SEJM

12 października - sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej przebywała na posiedzeniu wyjazdowym w województwie zachodniopomorskim.

  • Komisja obradująca w Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku zapoznała się z informacją na temat zakresu odpowiedzialności i wpływu jednostek samorządu terytorialnego na zagospodarowanie jezior znajdujących się w granicach miast. Informację przedstawili starosta szczecinecki – Krzysztof Lis oraz burmistrz Szczecinka – Jerzy Hardie-Douglas. Głównym problem w zarządzaniu jeziorami jest brak jednego właściciela, tzn. do jednego podmiotu należy woda jeziora, a do innego należy grunt pod jeziorem. Rozwiązaniem problemu byłaby komunalizacja jezior w granicach miast przez samorządy terytorialne.

  • Komisja obradująca w sali muzealnej budynku kulturalno-oświatowego w Bornem Sulinowie wysłuchała informacji na temat zagospodarowania mienia po jednostkach Armii Radzieckiej – Sukcesy i problemy w świetle obowiązujących przepisów. Informację przedstawili burmistrz miasta i gminy Borne Sulinowo – Renata Pietkiewicz-Chmyłowska oraz przewodniczący Rady Miasta – Dariusz Czerniawski. W informacji omówiono problem braku środków na rewitalizację terenów po jednostkach Armii Radzieckiej. Wskazano na potrzebę przygotowania specjalnego programu rewitalizacji, finansowanego z budżetu państwa. Zwrócono uwagę, że do tej pory na znacznej części obszaru gminy znajdują się niewypały. Brak jest także środków finansowych na sprawdzenie gruntów pod kątem zanieczyszczeń chemicznych.

  • Komisja obradująca w Urzędzie Miejskim w Połczynie Zdroju zapoznała się z informacją na temat problemów w funkcjonowaniu gmin uzdrowiskowych. Informację przestawiła burmistrz miasta Połczyn Zdrój – Barbara Nowak. Głównym problemem Gminy Połczyn Zdrój jest fakt, że 70 proc. jej terenu znajduje się w strefie Natura 2000, co ogranicza możliwości rozwoju – głównie inwestycje. Ponadto status gminy uzdrowiskowej także zawęża możliwości związane z działalnością gospodarczą. Gmina uzdrowiskowa pobiera opłatę uzdrowiskową (w drodze uchwały rady gminy) i otrzymuje z budżetu państwa dotację uzdrowiskową, ale są to środki niewystarczające, biorąc pod uwagę ograniczenia wynikające ze statusu gminy uzdrowiskowej.

ORGANIZACJE SAMORZĄDOWE ZWIĄZEK WOJEWÓDZTW RP

12 października - odbyło się posiedzenie Komisji ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej ZWRP. Tematem wiodącym posiedzenia był projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wskaźników ekonomiczno-finansowych niezbędnych do sporządzenia analizy oraz prognozy sytuacji ekonomiczno-finansowej samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Samorządowcy mieli wiele krytycznych uwag wobec rozwiązań, zaproponowanych w rozporządzeniu.

6 i 7 października - w województwie świętokrzyskim obradował zarząd Związku Gmin Wiejskich RP. Zarząd zajął się sprawami bieżącymi takimi jak:

  • Przygotowanie opinii dotyczącej ustaw Prawo oświatowe i Przepisy wprowadzające prawo oświatowe.

  • Zaopiniowanie poselskiego projektu ustawy o ochronie zwierząt.

  • Zaopiniowanie projektu dokumentu Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

  • Podjęcie uchwały o przyjęcie w poczet członków Związku gmin Naruszewo i Pogorzela, oraz wystąpienie gminy Stare Pole.

  • Omówienie przyjętych drogą obiegową opinii ZGW RP między posiedzeniami Zarządu oraz innych bieżących działań legislacyjnych .

RADA MINISTRÓW

11 października - zebranie rządu. Porządek obrad Rady Ministrów obejmuje m.in.:

  • Projekt ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2016 wraz z projektem uchwały Rady Ministrów w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2016.

  • Informację dla Rady Ministrów na temat spodziewanego bilansu korzyści i kosztów umowy CETA dla Polski oraz skutków politycznych niepodpisania CETA przez Polskę.

  • Sprawozdanie z realizacji zadań Zespołu do spraw przygotowania wizyty Jego Świątobliwości Papieża Franciszka w Rzeczypospolitej Polskiej w 2016 r. oraz wsparcia organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

SEJM

11 października - wyjazdowe posiedzenie Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii (CNT):

- wysłuchanie informacji o nowoczesnych technologiach i inteligentnych specjalizacjach w Regionalnym Programie Operacyjnym – Lubuskie 2020, wygłoszonych przez Marszałka Województwa Lubuskiego oraz przedstawiciela Ministerstwa Rozwoju.

- zapoznanie się z informacją Prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości o kryteriach selekcji innowacyjnych projektów w PARP i o pierwszych wnioskach z przeprowadzonych konkursów na poziomie krajowym.

12 października - trzy wyjazdowe posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

- wysłuchanie informacji na temat zakresu odpowiedzialności i wpływu jednostek samorządu terytorialnego na zagospodarowanie jezior znajdujących się w granicach miast, przedstawionej przez starostę szczecineckiego Krzysztofa Lisa.

- zapoznanie się z informacją na temat zagospodarowania mienia po jednostkach Armii Radzieckiej – sukcesy i problemy w świetle obowiązujących przepisów, przedstawionej przez burmistrza miasta i gminy Borne Sulinowo Renatę Pietkiewicz- Chmyłowską.

- zapoznanie się z informacją na temat problemów w funkcjonowaniu gmin uzdrowiskowych, przedstawioną przez burmistrza miasta Połczyn Zdrój Barbarę Nowak.

SENAT

12 października - obrady senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, w porządku obrad m.in.:

  • rozpatrzenie petycji w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej tymczasowego pomieszczenia, w kontekście nowelizacji przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów;

  • rozpatrzenie petycji w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej w celu ustanowienia niedzieli, jako świątecznego dnia wolnego od pracy, z jednoczesnym zakazem handlu w tym dniu;

  • rozpatrzenie petycji w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.

RADA MINISTRÓW

4 października - Rada Ministrów przyjęła m.in. projekt tzw. ustawy okołobudżetowej na 2017 r. Zakłada on m.in. utrzymanie w przyszłym roku dotychczasowego poziomu finansowania działalność ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Oznacza to, że uchwalona 5 sierpnia 2015 r. zmiana zasad finansowania tych instytucji nie zostanie wprowadzona. Przypomnijmy, że ustawa ta zakładała, że w 2017 r. dotacja wyniesie 230 proc. kryterium dochodowego, a w 2018 r. 250 proc. tego kryterium. Tymczasem z przyjętego 4 października przez rząd projektu ustawy okołobudżetowej na 2017 r. wynika, że zapowiadana podwyżka została przesunięta na 2018 r., a maksymalny poziom (250 proc. kryterium dochodowego) dotacja ma osiągnąć dopiero w 2019 r.

SEJM

6 października - zakończyło się 27 posiedzenie Sejmu. Posłowie zdecydował m.in. o skierowaniu do prac w komisji projektów dotyczących ograniczenia handlu w niedziele, wprowadzających jawność oświadczeń majątkowych sędziów, a także zakładających kary za używanie określeń typu „polskie obozy śmierci”. Ponadto w głosowaniach Izba odrzuciła projekt, który przewidywał całkowity zakaz aborcji. Dziś także Sejm uchwalił kilka ustaw, w tym tzw. małą ustawę o innowacyjności. Posłowie podjęli też uchwałę w sprawie kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej między Kanadą a UE (CETA). Sejm rozpatrzył również wnioski o uchylenie immunitetu prezesowi NIK Krzysztofowi Kwiatkowskiemu.

SENAT

5 i 6 października - obradował Senat. 27 posiedzenie tej izby parlamentu będzie kontynuowane 20 października. M.in. Senat przyjął z 42. poprawkami ustawę o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi, której projekt przygotował rząd. Jej celem jest wprowadzenie jasnych zasad oraz procedur udzielania zamówień, w drodze umów koncesji na roboty budowlane lub usługi, zapewniających zgodność z obowiązującym w tym zakresie prawem Unii Europejskiej. Ustawa bowiem wprowadza do polskiego porządku prawnego przepisy tzw. dyrektywy koncesyjnej z 2014 r., mającej zapewnić przejrzyste i konkurencyjne zasady wyboru koncesjonariusza z jednoczesną gwarancją dopuszczalnej prawem unijnym elastyczności tego postępowania. Przez koncesje należy rozumieć takie umowy, w których wykonawca przyjmuje ryzyko ekonomiczne projektu. Koncesjonariusz nie otrzymuje wynagrodzenia od zamawiającego, ale prawo do eksploatacji obiektu budowlanego lub świadczenia usług objętych koncesją. Koncesjonariusz musi sam zapewnić sobie przychód. Ewentualne płatności od zamawiającego mogą mieć znaczenie dodatkowe. Dlatego procedury wyboru koncesjonariuszy są mniej sformalizowane niż w wypadku typowych zamówień publicznych, przy zachowaniu zasad uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców, proporcjonalności i przejrzystości. Ustawa ma ułatwić realizację projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego w obszarach infrastruktury i usług strategicznych. Jej przepisy będą stosowane do umów, których wartość jest równa lub przekracza równowartość 30 tys. euro. Wejdzie ona w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Celem poprawek senackich jest m.in. uregulowanie kwestii koncesji in-house w ustawie koncesyjnej analogicznie do tego, jak to zrobił ustawodawca w Prawie Zamówień Publicznych. Wiele poprawek ma ponadto charakter doprecyzowujący.

RADA MINISTRÓW

4 października - posiedzenie Rady Ministrów. W porządku obrad rozpatrzenie następujących dokumentów:

  • Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2017, (tzw. ustawa okołobudżetowa) (UD121)

  • Projekt ustawy o wyposażeniu morskim z autopoprawką. (UC13)

  • Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego. (UB7)

  • Informacja dla Rady Ministrów na temat spodziewanego bilansu korzyści i kosztów umowy CETA dla Polski oraz skutków politycznych niepodpisania CETA przez Polskę.

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej na rok 2017 został uzgodniony przez stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządowej, ale z wyłączeniem dwóch kwestii.

Pierwsza dotyczy obligatoryjnego odpisu na doskonalenie zawodowe nauczycieli. Ten – do tej pory każdego roku – był w ustawie okołobudżetowej obniżany z 1 proc. do 0,5 proc. W projekcie na 2017 r. takiego obniżenia brak.

Druga sprawa, której nie akceptuje strona samorządowa, to obniżenie w projekcie ustawy miesięcznej kwoty dotacji z budżetu państwa na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi z obiecanego poziomu 250% podstawy na poziom 200%. W związku z tym strona samorządowa zaproponowała alternatywne rozwiązania. Pierwsze miałoby polegać na podniesieniu o określony odsetek poziomu dotacji na funkcjonowanie ośrodków wsparcia. Drugie miałoby polegać na wyłączeniu stosowania do pracowników tych instytucji przepisów podnoszących minimalne wynagrodzenie za pracę do 2 tys. zł. W ocenie strony samorządowej taka podwyżka realnie mogłaby obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

SEJM

4, 5 i 6 października - 27 posiedzenie Sejmu. W porządku obrad m.in. pierwsze czytania ustawy o sprzedaży żywności przez rolników oraz zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 854) oraz o ograniczeniu handlu w niedziele (druk nr 870).

Pierwszy projekt dotyczy stworzenia warunków do bezpośredniej sprzedaży produktów spożywczych wytwarzanych przez rolników w sposób tradycyjny, domowy, z własnego gospodarstwa oraz określenia warunków na jakich taka produkcja i sprzedaż ma się odbywać. Drugi natomiast określenia zasad zakazu handlu w placówkach handlowych oraz w podmiotach działających na rzecz handlu w niedzielę z wyłączeniem kilku niedziel w roku, w przypadku których potrzeba handlu podyktowana jest szczególną koniecznością zaspokajania potrzeb ludności oraz ustalenia zasad godzinowego ograniczenia handlu w wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę.

5 października - zebranie podkomisji do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych oraz zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 247). Posiedzenie poświęcone ustaleniu harmonogramu prac podkomisji. Natomiast sam projekt dotyczy likwidacji gabinetów politycznych funkcjonujących na szczeblu samorządowym, przy wójtach, burmistrzach, prezydentach miasta, starostach i marszałkach województwa oraz na szczeblu centralnym.

5 października - rozpatrzenie przez Komisję Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej opracowanego w podkomisji ds. finansów samorządowych projektu nowelizacji Prawa energetycznego.

Projekt zakłada wprowadzenie definicji punktu świetlnego. Zgodnie z jej brzmieniem jest to urządzenie służące do rozsyłania, filtrowania lub przekształcenia światła wysyłanego przez źródło światła wraz z tym źródłem oraz elementami niezbędnymi do mocowania, ochrony oraz przyłączania źródła światła do zasilającej sieci energetycznej, a w przypadku gdy łącząca z siecią instalacja zasilająca służy wyłącznie do zasilania oświetlenia drogowego także elementy tej instalacji obejmujące w szczególności kable, słupy i niezbędne inne urządzenia. Projekt nakłada też obowiązki na przedsiębiorstwa energetyczne, które zobowiązane będzie umożliwić gminie nieodpłatnie, wykorzystywanie elementów sieci stanowiących część infrastruktury służącej do dystrybucji energii elektrycznej, będących własnością tego przedsiębiorstwa, do mocowania punktów świetlnych oraz dostęp do nich w zakresie niezbędnym w celu ich utrzymania. Ponadto zakłada, że w terminie 36 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, na wniosek gminy, na terenie której zlokalizowane są punkty świetlne, nastąpi przeniesienie na gminę własność punktów świetlnych.

4 października - zebranie Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Posiedzenie poświęcone informacji na temat stanu prac nad projektami ustaw skierowanymi do Komisji oraz o planowanych przez wybrane ministerstwa inicjatywach ustawodawczych z zakresu działania Komisji.

SENAT

5 i 6 października - 27 posiedzenie Senatu. W porządku obrad rozpatrzenie:

  • Ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi. Ustawa ma na celu implementowanie do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/23/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie udzielania koncesji. Ustawa reguluje zasady dotyczące zawierania umów koncesji na roboty budowlane lub usługi, jak również zasady realizacji tych umów, ich zmian oraz określa środki ochrony prawnej i organy właściwe w sprawach zawierania umów koncesji.

  • Ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Celem ustawy jest dostosowanie prawa krajowego do regulacji unijnych. dotyczących szczegółowych wymagań związanych z transportem morskim płynnych olejów i tłuszczów. Nowelizacja dotyczy także wymagań higienicznych w odniesieniu do transportu morskiego surowego cukru (luzem).

  • Ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Administracji Publicznej oraz niektórych innych ustaw. Celem ustawy jest nadanie Krajowej Szkole Administracji Publicznej imienia Prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego.

  • Informacji o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2015 roku.

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa