Sekretarz szkoły przeniesiony do magistratu na stanowisko urzędnicze?

PRAWO PRACY - SAS 10/2011

PYTANIE SEKRETARZA GMINY:

Czy przepis art. 22 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych można odnieść do pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku pomocniczym? W konkretnym przypadku dotyczy osoby zatrudnionej na stanowisku sekretarza szkoły. Czy na podstawie tego artykułumożna dokonać przeniesienia tego pracownika do pracy w urzędzie? 

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Na podstawie art. 22 ustawy o pracownikach samorządowych można przenieść wyłącznie pracownika zatrudnionego na stanowisku urzędniczym lub kierowniczym urzędniczym. Stanowi o tym wprost art. 22 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, można - na jego wniosek lub za jego zgodą - przenieść do pracy w innej jednostce, o której mowa w art. 2, w tej samej lub innej miejscowości, w każdym czasie, jeżeli nie narusza to ważnego interesu jednostki, która dotychczas zatrudniała pracownika samorządowego, oraz przemawiają za tym ważne potrzeby po stronie jednostki przejmującej.

Z treści ww. przepisu wynika ponadto, że przeniesienie może nastąpić wyłącznie do innej jednostki organizacyjnej, o której mowa w art. 2 ustawy, w tej samej lub innej miejscowości. 
Przeniesienie może nastąpić w każdym czasie, o ile nie narusza ważnego interesu jednostki, która dotychczas zatrudniała pracownika samorządowego, a dodatkowo za przeniesieniem muszą przemawiać ważne potrzeby po stronie jednostki przejmującej. Przeniesienie może nastąpić na wniosek pracownika, lub bez tego wniosku, jednakże za zgodą pracownika. Przeniesienie to opiera się na porozumieniu pracodawców, w związku z czym do przeniesienia nie jest wymagane jakiekolwiek dodatkowe porozumienie pomiędzy pracownikiem a kierownikiem dotychczasowej jednostki lub jednostki przejmującej. Po przeniesieniu pracownika jego akta osobowe wraz z pozostałą dokumentacją w sprawach związanych ze stosunkiem pracy są przekazywane do jednostki, w której pracownik ma być zatrudniony.

PRZENIESIENIE NIEMOŻLIWE

Reasumując, w przedstawionym przypadku przeniesienie pracownika na podstawie art. 22 ustawy nie może być skutecznie przeprowadzone, nawet pomimo spełnienia pozostałych warunków ustawowych, gdyż pracownik ten zajmuje stanowisko pomocnicze, a nie urzędnicze.

Janusz Groński

Podstawa prawna: 
– Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2008 r. Nr 223, poz. 1458 ze zm.)

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa