Uprawnienia pracujących przy komputerach

PRAWO PRACY - SAS 10/2011

Przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. z 1998 r. Nr 148, poz. 973 ze zm.) oprócz wymagań dotyczących takiego stanowiska pracy regulują także uprawnienia przysługujące pracownikom wykonującym pracę przy komputerach.

Przepisy tego rozporządzenia stosuje się do wszystkich zatrudnionych przez pracodawcę na stanowisku, na którym w czasie pracy wykorzystują monitor ekranowy, co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Wszystkim tym pracownikom przysługuje, po każdej godzinie pracy przy użyciu monitora ekranowego, 5 minut przerwy wliczane do czasu pracy pracownika. Pracownik nie może kumulować tych 5-minutowych przerw i wykorzystywać łącznie np. po 4 godzinach pracy. Te przerwy są udzielane niezależnie od 15-minutowej przerwy przysługującej pracownikowi w myśl art. 12910 Kodeksu pracy. 

Ponadto, jeżeli pracownik wykonuje pracę przy komputerze (w wymiarze powyżej 4 godzin dziennie) i lekarz medycyny pracy zapisze mu okulary korekcyjne, wówczas zgodnie z rozporządzeniem pracodawca jest zobowiązany do pokrycia kosztów zakupu okularów, których wysokość będzie uzależniona od wskazań lekarza. 

Do szkieł korygujących, których używanie może zalecić lekarz medycyny pracy na podstawie opinii lekarza okulisty, należą:

  • mineralne sferyczne,
  • mineralne astygmatyczne,
  • organiczne sferyczne,
  • organiczne astygmatyczne.

Przepisy prawa nie określają, do jakiej wysokości koszt zakupu okularów powinien pokryć pracodawca. Dlatego też wskazane byłoby określenie kwoty, którą zwróci pracodawca pracownikowi za zakup okularów. Kwota ta może być określona przez pracodawcę w regulaminie pracy lub innym akcie prawa wewnątrzzakładowego.

Anna Strmiska-Mietlińska
Zbigniew Mietliński

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa