Relacja z Forum Miasteczek Polskich

16 i 17 września – Warszawa

Krajowy Plan Odbudowy, Rządowy Fundusz Polski Ład, perspektywa budżetowa UE oraz problemy demograficzne, oświatowe i ekologia to tematy, nad którymi dyskutowali uczestnicy dwudniowego Forum Miasteczek Polskich w Warszawie.

 fmp1 fmp2 rel 1

 

 „Małe miasta mają swoje problemy. Dla młodych ludzi, którzy chcieliby w tych miastach zostać, jednym z najważniejszych problemów jest dobrze płatna praca, ale również mieszkanie. I o depopulacji, starzeniu się, kłopotach demograficznych, będziemy dyskutować” – mówił otwierając spotkanie prezes Unii Miasteczek Polskich Grzegorz Cichy. Przypomniał, że w Polsce jest ponad 700 miast poniżej 25 tys. mieszkańców. „Jeżeli do mieszkańców miasteczek dołączymy również mieszkańców terenów wiejskich, które należą do gmin miejsko-wiejskich, to tworzy się wspólnota blisko 10 mln mieszkańców Polski”.

Do uczestników spotkania zwrócił się prezydent Andrzej Duda, który wystosował list, odczytany przez jego doradcę Michała Rusieckiego. „Małe miasta nierzadko od stuleci są centrami lokalnego życia. Dlatego powinniśmy poświęcać wiele wnikliwej uwagi ich perspektywom rozwoju oraz wyzwaniom, przed którymi stoją mieszkańcy tych wspólnot. Cieszę się, że właśnie na tym koncentruje się państwa debata podczas Forum Miasteczek Polskich”.

Gościem specjalnym pierwszego dnia Forum był minister ds. rozwoju samorządu terytorialnego Michał Cieślak, który podsumował m.in. swoje osiągnięcia na tym stanowisku. „Przede wszystkim udało nam się stworzyć departament do spraw współpracy z samorządem w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który będzie do państwa dyspozycji. Będzie silnym ramieniem wsparcia samorządowców w komunikacji z rządem” – wskazał. „Przygotowujemy powołanie rady samorządowej przy panu premierze. Chcielibyśmy co dwa-trzy lata robić wielki, krajowy kongres samorządowy, który będzie przedstawiał dobre praktyki, pokazywał, jak państwo radzą sobie z trudnościami administracyjnymi, z przepisami, w jaki sposób można budować trzeci filar finansowania samorządów na własnych zasobach” – dodał. Minister mówił także o przygotowanych i nadal przygotowywanych projektach ustaw,  które dotyczą samorządów, w tym o projekcie ustawy w sprawie dodatkowych źródeł finansowania w zakresie podatków PIT i CIT. „Mówimy o całkowicie nowych rozwiązaniach, nie mówimy o przygotowywaniu i przesypywaniu – jak to się mówi – z worka do worka. Państwo musicie mieć nowe narzędzia, aby mieć swoje dodatkowe źródła finansowania” – powiedział Michał Cieślak.

W ramach I Forum Miasteczek Polskich, odbywającego się w warszawskim hotelu Novotel, zaplanowano trzy sesje plenarne i 12 paneli. Swój udział w Forum potwierdzili m.in. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak, prezes Fundacji Instytut Edukacji Pozytywnej Małgorzata Nowicka, przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Banku Gospodarstwa Krajowego, BOŚ Banku, Polskiego Związku Firm Deweloperskich, a także liczni samorządowcy oraz parlamentarzyści. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Rolę patronów merytorycznych przyjęły Instytut Jagielloński oraz Instytut Sobieskiego. Partnerem medialnym wydarzenia został Serwis Administracyjno-Samorządowy. Patronat medialny objęli: TVP 3 Lublin, TVP 3 Poznań, TVP 3 Rzeszów oraz TVP3 Warszawa.

Więcej informacji, zdjęć i filmów: https://www.facebook.com/UniaMiasteczek/
https://www.facebook.com/forummiasteczekpolskich/videos/554574399218279/

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa