Zmiany w ustawie Prawo o zgromadzeniach

TEMAT MIESIĄCA - SAS 7/2012

W dniu 28 czerwca 2012 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy z dnia 5 lipca 1990 r. Prawo o zgromadzeniach - Dz. U. Nr 51, poz. 297 ze zm., która zostanie przedstawiona Senatowi.

Zgodnie z przyjętymi zmianami, organizator zgromadzenia publicznego zawiadamia organ gminy o planowanym zgromadzeniu, w taki sposób, aby wiadomość o zgromadzeniu dotarła nie później niż na 6 dni (dotychczas na 3 dni), a najwcześniej 30 dni przed datą zgromadzenia. Jeżeli w tym samym miejscu i czasie lub na trasie przejścia zostało zgłoszonych 2 lub więcej zgromadzeń i nie jest możliwe ich oddzielenie lub odbycie w taki sposób, aby ich przebieg nie zagrażał życiu lub zdrowiu albo mieniu w znacznych rozmiarach, organ gminy niezwłocznie wzywa organizatora zgromadzenia zgłoszonego później do dokonania zmiany czasu lub miejsca zgromadzenia albo trasy przejścia uczestników.

 

DO WEZWANIA ORGAN GMINY ZAŁĄCZA

informacje na temat czasu i miejsca przejścia wcześniej zgłoszonego zgromadzenia lub zgromadzeń. Informacja o zmianach wprowadzonych przez organizatora zgromadzenia zgłoszonego później musi dotrzeć do organu gminy nie później niż na 4 dni przed datą zgromadzenia. 
Jeżeli przewidywana liczba uczestników zgromadzenia przekracza 500 osób lub jeżeli istnieje niebezpieczeństwo naruszenia porządku publicznego w trakcie trwania zgromadzenia, organ gminy jest obowiązany delegować na zgromadzenie swoich przedstawicieli. W przypadku rozwiązania zgromadzenia przez przedstawiciela organu gminy (co następuje w drodze ustnej decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności poprzedzonej trzykrotnym ostrzeżeniem uczestników o możliwości rozwiązania zgromadzenia) wydłużono z 24 do 72 godzin termin doręczenia organizatorowi ww. decyzji w formie pisemnej.

 

DECYZJA O ZAKAZIE

Decyzję o zakazie zgromadzenia publicznego doręcza się organizatorowi na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej w terminie 3 dni od dnia zawiadomienia.


Jednocześnie kopię tej decyzji otrzymuje wojewoda. Odwołanie od ww. decyzji wnosi się bezpośrednio do wojewody w terminie 24 godzin od otrzymania decyzji (tak jak dotychczas wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania decyzji). Decyzję wydaną w wyniku rozpatrzenia odwołania organizatorowi doręcza się niezwłocznie na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

PRZEPISY KARNE

Istotnym novum jest rozdział zatytułowany „Przepisy karne”, który przewiduje ukaranie przewodniczącego zgromadzenia (jest nim organizator, chyba że powierzy on na piśmie swoje obowiązki innej osobie) grzywną do 7.000 zł, jeżeli nie wykonuje obowiązków, o których mowa w art. 10 ust. 3 ustawy Prawo o zgromadzeniach lub nie podejmuje środków przewidzianych w art. 10 ust. 4 i 5 tej ustawy. Z kolei osoba, która nie wykonuje żądania przewodniczącego, wydanego na podstawie art. 10 ust. 4 ustawy albo nie podporządkowuje się zarządzeniu przewodniczącego, wydanemu w wykonywaniu jego obowiązków w oparciu o art. 10 ust. 5 ww. ustawy, podlega karze grzywny do 10.000 zł. 
Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami art. 10 ust. 3 – 5 ustawy Prawo o zgromadzeniach, przewodniczący odpowiada za zgodny z przepisami prawa przebieg zgromadzenia i podejmuje w tym celu przewidziane w ustawie środki. Przewodniczący ma prawo zażądać opuszczenia zgromadzenia przez osobę, która swoim zachowaniem narusza przepisy ustawy albo uniemożliwia lub usiłuje udaremnić zgromadzenie, a w razie niepodporządkowania się żądaniu, przewodniczący może zwrócić się o pomoc do policji lub straży miejskiej. Jeśli zaś uczestnicy zgromadzenia nie podporządkują się zarządzeniom przewodniczącego wydanym w wykonaniu jego obowiązków lub gdy przebieg zgromadzenia sprzeciwia się niniejszej ustawie albo narusza przepisy ustaw karnych, przewodniczący rozwiązuje zgromadzenie.

Monika Mikucka

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

 

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa