Przypadki zastosowania art. 51 ust. 1 pkt 3 Prawa budowlanego

POWIATOWA ADMINISTRACJA ZESPOLONA - SAS 7/2012

Zgodnie z art. 51 ust. 1 pkt 3 Prawa budowlanego, w przypadku istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę właściwy organ nakłada, określając termin wykonania, obowiązek sporządzenia i przedstawienia projektu budowlanego zamiennego, uwzględniającego zmiany wynikające z dotychczas wykonanych robót budowlanych oraz - w razie potrzeby - wykonania określonych czynności lub robót budowlanych w celu doprowadzenia wykonywanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem; przepisy dotyczące projektu budowlanego stosuje się odpowiednio do zakresu tych zmian.

Zastosowanie powyższej regulacji uzależnione jest od jednoznacznego ustalenia przez organ nadzoru budowlanego, że w trakcie robót budowlanych inwestor dokonał odstępstw od zatwierdzonego projektu budowlanego, będącego integralną częścią decyzji o pozwoleniu na budowę oraz że stwierdzone odstępstwa mają charakter istotnych. W związku z powyższym należy stwierdzić, że ww. przepis ma zastosowanie wyłącznie do sytuacji, w której w obrocie prawnym funkcjonuje ostateczna decyzja zezwalająca na budowę i zatwierdzająca określony projekt budowlany (projekt wówczas staje się częścią składową tej decyzji) a organ nadzoru budowlanego stwierdzi istnienie odstępstw od tego projektu, które powstały w trakcie wykonywanych robót budowlanych. Niedopuszczalne jest zatem stosowanie tego przepisu do sytuacji samowoli budowlanej lub gdy decyzja o pozwoleniu na budowę została z jakichś przyczyn wyeliminowana z obrotu prawnego. Należy przy tym zaznaczyć, że odstępstwa, jakich dopuścił się inwestor w trakcie realizowanej inwestycji, muszą mieć charakter istotnych. O tym, które z odstępstw możemy zakwalifikować do istotnych stanowi art. 36a Prawa budowlanego.

KATALOG ODSTĄPIEŃ

Stosownie do art. 36a ust. 1 Prawa budowlanego istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. 

Katalog odstąpień uznawanych przez ustawodawcę za istotne wynika z treści art. 36a ust. 5 Prawa budowlanego, zgodnie z którym istotne odstąpienie dotyczy:

– zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu (pkt 1),
– charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji (pkt 2),
– zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,
– zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
– ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu

Ponadto ustawodawca postanowił, że nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.

Janusz Groński

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.)

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa