Przekroczenie terminu przesłanką do unieważnienia postępowania konkursowego?

FUNKCJONOWANIE SAMORZĄDU - SAS 7/2012

PYTANIA SEKRETARZA:
Czy przekroczenie terminu 14 dni roboczych od upływu terminu składania ofert przez kandydatów wskazanego w ogłoszeniu konkursu jest istotnym naruszeniem prawa?
(§3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 kwietnia 2010 r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznej szkoły lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej Dz. U. Nr 60, poz. 373 z późn. zm.) Czy przekroczenie terminu stanowi wystarczającą przesłankę do unieważnienia postępowania konkursowego?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:
Co do zasady, naruszenie § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 kwietnia 2010 r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznej szkoły lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej (dalej: rozporządzenie) nie powoduje unieważnienia postępowania konkursowego, chyba że w sposób niewątpliwy zostanie wykazany wpływ opóźnienia w pracy komisji na wynik konkursu.

Zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia, przewodniczący komisji ustala termin i miejsce posiedzenia komisji, o czym powiadamia na piśmie członków komisji oraz kandydatów, nie później niż na 7 dni przed terminem posiedzenia. W § 3 ust. 2 postanowiono, że posiedzenie komisji odbywa się nie później niż w ciągu 14 dni roboczych od upływu terminu składania ofert przez kandydatów, wskazanego w ogłoszeniu konkursu. Należy w tym miejscu podkreślić, że przepis ten ma przede wszystkim charakter instrukcyjny i ma za zadanie zapewnić sprawny przebieg konkursu, który powinien się zakończyć niezwłocznie wyłonieniem odpowiedniego kandydata.
W rezultacie, nawet ewentualne opóźnienie w pracy komisji – jakkolwiek stanowiące naruszenie prawa – nie powoduje automatycznie konieczności unieważnienia konkursu, albowiem świadczy w pierwszej kolejności o braku sprawności działania komisji, a nie wprost o naruszeniu podstawowych zasad postępowania konkursowego. O takim traktowaniu przez prawodawcę terminu posiedzenia komisji świadczy także katalog przypadków, w których organ prowadzący publiczną szkołę unieważnia postępowanie konkursowe.

POWODY UNIEWAŻNIENIA KONKURSU

Zgodnie bowiem z § 8 ust. 2 rozporządzenia, organ prowadzący publiczne przedszkole, publiczną szkołę lub publiczną placówkę zatwierdza konkurs albo unieważnia konkurs i zarządza ponowne jego przeprowadzenie w razie stwierdzenia:

  • nieuzasadnionego niedopuszczenia kandydata do postępowania konkursowego;
  • przeprowadzenia przez komisję postępowania konkursowego bez wymaganego udziału 2/3 jej członków;
  • naruszenia tajności głosowania, z zastrzeżeniem § 4 ust. 1;
  • innych nieprawidłowości, które mogły mieć wpływ na wynik konkursu.

Z katalogu powyższych nieprawidłowości najbardziej ocenny i nieprecyzyjny jest punkt 4, który stanowi o innych nieprawidłowościach, które mogły mieć wpływ na wynik konkursu. Niemniej jednak, w zestawieniu z pozostałymi przypadkami powodującymi obligatoryjne unieważnienie konkursu należy uznać, że nieprawidłowości te muszą być bardzo poważne i wpływać wprost na wynik konkursu. Nie można z całą pewnością wykluczyć, że również naruszenie § 3 ust. 2 rozporządzenia może wpłynąć na ważność konkursu, jednakże aby wykazać spełnienie takiej przesłanki należałoby jednoznacznie ustalić, że uchybienie terminu posiedzenia komisji miało wpływ na wynik konkursu. Może to być np. wyznaczenie terminu posiedzenia komisji w sposób powodujący brak możliwości lub znaczne utrudnienie wysłuchania określonego kandydata, oczywiście pod warunkiem, że spowodowało to jego gorszą ocenę w głosowaniu. Jednakże sam fakt przesunięcia terminu, w sytuacji gdy inne warunki konkursu zostały spełnione, nie powinien co do zasady stanowić powodu unieważnienia postępowania konkursowego.

Janusz Groński

Podstawa prawna:
– Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 kwietnia 2010 r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznej szkoły lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej (Dz. U. Nr 60, poz. 373 z późn. zm.)

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa