Odwołanie komendanta powiatowego policji po uzyskaniu opinii starosty

POWIATOWA ADMINISTRACJA ZESPOLONA - SAS 6/2012

Jak zauważył Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 8 kwietnia 2008 r. (sygn. akt I OSK 648/07) przepisy nie przewidują żadnych warunków, od spełnienia których uzależnione byłoby odwołanie komendanta Policji.

W rezultacie, uruchomienie procedury od wołania pozostawione zostało uznaniu właściwego organu administracji publicznej, który w każdym czasie może odwołać osobę ze stanowiska kierowniczego jednostki, o ile ustały przesłanki uzasadniające powołanie, a tym samym pozostawienie określonej osoby na zajmowanym stanowisku. 

KONIECZNA OPINIA STAROSTY

Do zachowania procedury konieczne jednak jest uzyskanie opinii właściwego starosty. Opinia oczywiście nie ma charakteru wiążącego i przełożony odwoływanego policjanta nie musi jej wziąć pod uwagę np. rezygnując z dalszego prowadzenia postępowania. Co więcej, obowiązek komendanta wojewódzkiego Policji sprowadza się jedynie do wystąpienia o uzyskanie odpowiedniej opinii i wyczekanie odpowiedniego okresu, w którym to stanowisko powinno zostać przedstawione. Może bowiem się zdarzyć, że z określonych względów starosta nie przedstawi opinii lub będzie z jej przekazaniem zwlekał. 
W takim przypadku organ uprawniony do powołania na stanowisko komendanta może odwołać komendanta powiatowego (miejskiego), rejonowego lub komendanta komisariatu Policji, po upływie 14 dni od dnia doręczenia wniosku o wydanie opinii. Oczywiście termin ten powinien być liczony od daty doręczenia a nie wysłania, co oznacza konieczność uzyskania potwierdzenia złożenia wniosku w kancelarii starostwa lub pocztowego zwrotnego potwierdzenia odbioru przez upoważnionego pracownika starostwa.

PO 14 DNIACH ODWOŁANIE

Po wyczerpaniu tej procedury komendant wojewódzki Policji, w 15-tym dniu licząc od daty doręczenia wniosku o wydanie opinii, może odwołać policjanta ze stanowiska. Spóźniona opinia może zatem nie odnieść żadnego skutku. Wskazane jednak jest pozostawienie odpowiedniej rezerwy czasu w celu zapoznania się z opinią, która została przekazana stosunkowo późno, tak aby nie zaistniały najmniejsze wątpliwości co do legalności procedury odwołania. Możliwe jest także uzyskanie stanowiska starosty, np. o rezygnacji z wyrażenia opinii. 

Po odwołaniu policjanta przenosi się do dyspozycji przełożonego policjanta uprawnionego do odwołania ze stanowiska, z zastrzeżeniem, że policjanta odwołanego ze stanowiska komendanta wojewódzkiego i Komendanta Stołecznego Policji przenosi się do dyspozycji Komendanta Głównego Policji. Policjant przez okres 6 miesięcy ma prawo do uposażenia w wysokości przysługującej przed odwołaniem.

Janusz Groński

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687 ze zm.)

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa