Metryki akt sprawy administracyjnej będą stanowiły dowód rażącego naruszenia prawa przez urzędnika

POSTĘPOWANIE ADMINISTRACYJNE - SAS 10/2011

Metryki sprawy będą stanowiły dowód w sprawach dotyczących odpowiedzialności wynikającej z ustawy z dnia 20 stycznia 2011 o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa, w zakresie ustalenia osób i stopnia ich przyczynienia się do powstania szkody, będącej następstwem postępowania administracyjnego w określonej sprawie.

W dniu 15 lipca 2011 r. została uchwalona ustawa o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz ustawy - Ordynacja podatkowa. W wyniku przedmiotowej nowelizacji w k.p.a. został dodany art. 66a, który stanowi o obowiązku zakładania w aktach postępowania administracyjnego metryki sprawy. Metryka ta będzie mogła być prowadzona w formie pisemnej lub elektronicznej.

Wzór i sposób prowadzenia metryki określi minister właściwy do spraw administracji w drodze rozporządzenia. Obowiązek zakładania i prowadzenia metryk sprawy nie będzie dotyczył wszystkich postępowań administracyjnych, ponieważ zgodnie z art. 66a § 5 k.p.a., minister właściwy do spraw administracji publicznej w drodze rozporządzenia określi rodzaje spraw, w których obowiązek prowadzenia metryki sprawy jest wyłączony ze względu na nieproporcjonalność nakładu środków koniecznych do prowadzenia metryki w stosunku do prostego i powtarzalnego charakteru tych spraw. 
W metryce sprawy wskazane będą wszystkie osoby, które uczestniczyły w podejmowaniu czynności w postępowaniu administracyjnym oraz określone wszystkie podejmowane przez te osoby czynności wraz z odpowiednim odesłaniem do dokumentów zachowanych w formie pisemnej lub elektronicznej określających te czynności.
Nie ulega wątpliwości, że metryki sprawy będą stanowiły dowód w sprawach dotyczących odpowiedzialności wynikającej z ustawy z dn. 20 stycznia 2011 o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa, w zakresie ustalenia osób i stopnia ich przyczynienia się do powstania szkody, będącej następstwem postępowania administracyjnego w określonej sprawie.
Powołana na wstępie ustawa wejdzie w życie z dniem 7 marca 2012 r. Do tego dnia powinny zostać wydane oba wyżej wymienione rozporządzenia wykonawcze przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej.

Należy zwrócić również uwagę, że zgodnie z art. 3 powołanej na wstępie ustawy, obowiązek założenie metryki sprawy obejmie nie tylko nowe sprawy, ale również sprawy już prowadzone (w toku), dla których w terminie 30 dni będą musiały być założone metryki, z uwzględnieniem jednak tylko tych czynności, które miały miejsce od dnia wejścia w życie analizowanej ustawy – 7 marca 2012 r.

 


U S T A W A z dnia 15 lipca 2011 r.
o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego
oraz ustawy – Ordynacja podatkowa - wyciąg

(Dz. U. Nr 186, poz. 1100) – opublikowana w dniu 6 września 2011 r.)

Art. 1. W ustawie z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania
administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.) w dziale II:
1) tytuł rozdziału 2 otrzymuje brzmienie:
„Metryki, protokoły i adnotacje”;
2) w rozdziale 2 po art. 66 dodaje się art. 66a w brzmieniu:
„Art. 66a. § 1. W aktach sprawy zakłada się metrykę sprawy w formie pisemnej lub elektronicznej.
§ 2. W treści metryki sprawy wskazuje się wszystkie osoby, które uczestniczyły w podejmowaniu czynności w postępowaniu administracyjnym oraz określa się wszystkie podejmowane przez te osoby czynności wraz z odpowiednim odesłaniem do dokumentów zachowanych w formie pisemnej lub elektronicznej określających te czynności.
§ 3. Metryka sprawy, wraz z dokumentami do których odsyła, stanowi obowiązkową część akt sprawy i jest na bieżąco aktualizowana.
§ 4. Minister właściwy do spraw administracji publicznej określa, w drodze rozporządzenia, wzór i sposób prowadzenia metryki sprawy, uwzględniając treść i formę metryki określoną w § 1 i 2 oraz obowiązek bieżącej aktualizacji metryki, a także, aby
w oparciu o treść metryki było możliwe ustalenie treści czynności w postępowaniu administracyjnym podejmowanych w sprawie przez poszczególne osoby.
§ 5. Minister właściwy do spraw administracji publicznej określa, w drodze rozporządzenia, rodzaje spraw, w których obowiązek prowadzenia metryki sprawy jest wyłączony ze względu na nieproporcjonalność nakładu środków koniecznych do prowadzenia metryki w stosunku do prostego i powtarzalnego charakteru tych spraw.”.

Art. 3. 1. W przypadku spraw, o których mowa w art. 1 i art. 2, będących w toku w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, metrykę sprawy zakłada się w ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
2. Metryka spraw, o których mowa w ust. 1, wskazuje osoby, które uczestniczyły
w podejmowaniu czynności w postępowaniu i podejmowane przez te osoby czynności od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Art. 4. Ustawa wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia. - 07.03.2012 r.


Sławomir Pyźlak

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa