Podanie przesłane mailem musi zawierać adres korespondencyjny

POSTĘPOWANIE ADMINISTRACYJNE - SAS 10/2011

Czy w pojęciu „adres”, o którym mowa w art. 63 § 1 k.p.a. mieści się adres poczty elektronicznej?  

Przepis art. 63 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) stanowi, że podania (żądania, wyjaśnienia, odwołania, zażalenia) mogą być wnoszone pisemnie, telegraficznie, za pomocą telefaksu lub ustnie do protokołu, a także za pomocą innych środków komunikacji elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą organu administracji publicznej utworzoną na podstawie ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

Zgodnie z § 2 ww. przepisu, podanie powinno zawierać co najmniej wskazanie osoby, od której pochodzi, jej adres i żądanie oraz czynić zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach szczególnych.
Ustawodawca posługuje się pojęciem „adres” nie zaś miejsce zameldowania, czy też miejsce zamieszkania, co oznacza, że jako adres powinno być wskazane miejsce faktycznego pobytu wnoszącego podanie, powszechnie określane jako adres do korespondencji.


PODANIE „ELEKTRONICZNE”

Podanie wniesione w formie dokumentu elektronicznego (§ 3a) powinno:

  • być uwierzytelnione przy użyciu mechanizmów określonych w art. 20a ust. 1 albo ust. 2 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz
  • zawierać dane w ustalonym formacie, zawartym we wzorze podania określonym w odrębnych przepisach, jeżeli te przepisy nakazują wnoszenie podań według określonego wzoru.

W przypadku wniesienia podania w formie dokumentu elektronicznego organ jest obowiązany potwierdzić wniesienie podania przez doręczenie urzędowego poświadczenia odbioru na wskazany przez wnoszącego adres elektroniczny. 
Analizowany przepis rozróżnia zatem pojęcie adres od pojęcia „adres elektroniczny”. Za niedopuszczalnością uznania obu pojęć za tożsame przemawia jednak przede wszystkim treść art. 46 k.p.a. W myśl przepisu art. 46 § 3 k.p.a., w przypadku doręczenia pisma za pomocą środków komunikacji elektronicznej, doręczenie jest skuteczne, jeżeli w terminie 7 dni od dnia wysłania pisma organ administracji publicznej otrzyma potwierdzenie pisma. W razie nieotrzymania takiego potwierdzenia organ doręcza pismo w sposób określony w przepisach niniejszego rozdziału dla pisma w formie innej niż forma dokumentu elektronicznego (tzn. na zasadach ogólnych określonych w art. 39 k.p.a.). Warunkiem doręczenia pisma w tym trybie jest posiadanie adresu do korespondencji umożliwiającego takie doręczenie (adres poczty elektronicznej jest w tym zakresie niewystarczający).

Adres elektroniczny, o którym mowa w art. 63 § 4 nie jest tożsamy z adresem, o którym mowa w § 2 tego przepisu. Oznacza to, że podanie wniesione w formie dokumentu elektronicznego powinno wskazywać adres, na który możliwe jest doręczenie pisma przez organ administracji publicznej w trybie art. 39 k.p.a., tzn. adres do korespondencji.

Sławomir Pyźlak

Podstawa prawna 
– Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.)

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa