Możliwość wyodrębnienia funduszy jednostek pomocniczych gminy na podstawie ustawy o funduszu sołeckim

FINANSE SAMORZĄDU - SAS 10/2011

PYTANIE INSPEKTORA:

Zgodnie z obowiązującym prawem, tzn. ustawą o funduszu sołeckim, dla sołectw tworzy się fundusz sołecki. Sołectwa są jednak tylko jednym z rodzajów jednostek pomocniczych gminy. Czy rada gminy, działając na podstawie ustawy o funduszu sołeckim, może podjąć uchwałę o wyodrębnieniu funduszu dla innej jednostki pomocniczej, np. osiedla czy dzielnicy?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

Stosownie do art. 5 ustawy o samorządzie gminnym, gmina może tworzyć jednostki pomocnicze, takie jak np.:

  • sołectwa 
  • dzielnice
  • osiedla

W celu utworzenia jednostki pomocniczej niezbędnym jest podjęcie uchwały przez radę gminy, przy czym jej podjęcie winno być poprzedzone konsultacjami z mieszkańcami lub też może nastąpić z inicjatywy mieszkańców.
Rację zatem ma pytający, wskazując że sołectwo jest jedynie jedną z jednostek pomocniczych, które mogą zostać utworzone w gminie.

W przypadku innych jednostek pomocniczych (np. osiedli) ustawa o funduszu sołeckim nie znajduje zastosowania i nie stanowi podstawy prawnej do podjęcia uchwały rady gminy o wyodrębnieniu np. funduszu osiedlowego.

Jednak zauważyć należy, że zgodnie z art. 1 ustawy o funduszu sołeckim, rada gminy rozstrzyga o wyodrębnieniu w budżecie gminy środków stanowiących fundusz sołecki. Taki zapis jurydyczny zawęża krąg możliwych do podjęcia przez radę gminy działań na jego podstawie. Zatem ustawa o funduszu sołeckim nie może stanowić podstawy prawnej do podjęcia przez radę gminy uchwały o wyodrębnieniu innego funduszu jednostki pomocniczej gminy, czyli np. osiedla, poprzez utworzenie funduszu sołeckiego.
Zatem na zadanie pytanie należy odpowiedzieć przecząco. W przypadku innych jednostek pomocniczych (np. osiedli) ustawa o funduszu sołeckim nie znajduje zastosowania i nie stanowi podstawy prawnej do podjęcia uchwały rady gminy o wyodrębnieniu np. funduszu osiedlowego.

Monika Truksa 

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia z dnia 20 lutego 2009 r. o funduszu sołeckim (Dz. U. Nr 52, poz. 420 ze zm.)

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa