Każdy z małżonków powinien otrzymać odrębny egzemplarz decyzji podatkowej

FINANSE SAMORZĄDU - SAS 10/2011

PYTANIE INSPEKTORA:

Na kogo należy „wystawić” decyzję w podatku od nieruchomości i komu ją doręczyć, jeśli nieruchomość należy do współwłasności małżeńskiej, tzn. jest własnością obojga małżonków, którzy nabyli ją do majątku wspólnego i mają ustrój małżeńskiej wspólnoty majątkowej?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

W myśl art. 7 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu.

Zatem zasadą jest, że podatnikiem jest ten, kogo materialne prawo podatkowe takim ustanawia. Zasada ta oznacza również, że po to, aby małżonków uznać za jednego podatnika, muszą w obrocie prawnym funkcjonować przepisy materialnego prawa podatkowego przyznające małżonkom taką prawnopodatkową podmiotowość.
W przypadku podatku od nieruchomości, materialnoprawną podstawą do wydawania orzeczeń w przedmiocie tego podatku, rangi ustawowej, jest ustawa o podatkach i opłatach lokalnych.
Stosownie do art. 3 ust. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach, z zastrzeżeniem ust. 5.
Na gruncie przepisów o podatkach i opłatach lokalnych małżonków traktuje się tak jak innych współwłaścicieli, zatem i odrębnych podatników tego podatku.
Prawidłowe oznaczenie adresata decyzji podatkowej, którą jest niewątpliwie decyzja w zakresie wymiaru podatku od nieruchomości, należy, zgodnie z art. 210 § 1 Ordynacji podatkowej, do konstytutywnych elementów wydawanej decyzji.
Powyżej wskazane powoduje, że każdy z małżonków powinien otrzymać odrębny egzemplarz decyzji podatkowej, ustalającej wysokość podatku należnego od nieruchomości wchodzącej w skład wspólnego majątku małżeńskiego.

W decyzji takiej, która powinna być sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, wskazać należy obydwoje małżonków jako podatników. Należny do zapłacenia podatek winien być podany w decyzji w jednej kwocie, tzn. bez jej podziału. Każdemu z małżonków należy odrębnie doręczyć omawianą decyzję.

W sytuacji bowiem, w której decyzja zostanie doręczona tylko jednemu z małżonków, tylko na nim będzie ciążyło zobowiązanie podatkowe, co należy uznać za nieprawidłowe.
Podobne poglądy do zajętego w odpowiedzi stanowiska wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 4 sierpnia 2010 r. (sygn. akt III SA/Po 318/10).

Monika Truksa

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa