Przegląd legislacyjny

AKTUALNOŚCI | PRZEGLĄD LEGISLACYJNY - SAS 4 / 2023

AKTA STANU CYWILNEGO. TEKST JEDN.

W Dzienniku Ustaw z dnia 19 lipca 2023 r. (poz. 1378) opublikowane zostało obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 czerwca 2023 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego.

Ustawa reguluje zasady i tryb rejestracji stanu cywilnego oraz dokonywania czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego. Obecnie obowiązująca ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego jest czwartym aktem normatywnym dotyczącym rejestracji stanu cywilnego, uchwalony po II wojnie światowej. Celem wprowadzenia w 2015 r. nowej regulacji w zakresie rejestracji stanu cywilnego było podniesienie jakości rejestracji stanu cywilnego oraz poprawa sprawności procesów administracyjnych w tym obszarze. Osiągnięciu tego celu miała służyć elektronizacja stanu cywilnego, a zatem ewidencjonowanie zdarzeń z zakresu stanu cywilnego w systemie teleinformatycznym oraz przenoszenie dotychczasowych akt stanu cywilnego z postaci papierowej na elektroniczną. Proces elektronizacji rejestracji stanu cywilnego nie zakończył się wraz z uchwaleniem komentowanej ustawy, ale cały czas trwa, czego dowodem są kolejne zmiany w tym zakresie, wprowadzone ustawą z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw, a także obowiązujące od dnia 1 stycznia 2023 r. przepisy ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych.


PRZECIWDZIAŁANIE KRADZIEŻY TOŻSAMOŚCI

Od 22 lipca 2023 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości (Dz.U. z dnia 21 lipca 2023 r., poz. 1394).

Ustawa dotyczy zwiększenia ochrony przed nadużyciami wynikającymi z kradzieży danych i ograniczenia skali zjawiska wyłudzania środków finansowych, poprzez zaciąganie zobowiązań finansowych na inną osobę, m.in. umów kredytów i pożyczek czy sprzedaży nieruchomości, bez wiedzy i zgody właściciela i zjawiska tzw. SIM swappingu, czyli wyrobienia duplikatu karty SIM, która może być potem użyta do autoryzowania transakcji wykonanych przez złodzieja w instytucji finansowej. Przepisy ustawy m.in. przyznają osobie pełnoletniej nieodpłatne zastrzeżenie i cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL. Zastrzeżenia i cofnięcia zastrzeżenia dokonuje się albo przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji albo na wniosek składany osobiście w organie dowolnej gminy na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, opatrzonym własnoręcznym podpisem.


SZCZEGÓLNE UPRAWNIENIA KORPUSU S.C.

Od 22 lipca 2023 r. obowiązują przepisy rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 lipca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie uprawnień szczególnych przysługujących niektórym kategoriom członków korpusu służby cywilnej (Dz.U. z dnia 21 lipca 2023 r. poz. 1386).

Nowelizacja wprowadza dodatek stołeczny do wynagrodzenia, uzasadniony zwiększeniem efektywności wykonywanych zadań przez członków korpusu służby cywilnej z jednostek organizacyjnych Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, zlokalizowanych na obszarze miasta stołecznego Warszawy w powiatach: legionowskim, otwockim, piaseczyńskim, pruszkowskim, wołomińskim lub Oddziale Celnym Port Lotniczy Warszawa-Modlin, ze względu na szczególnie trudne warunki pracy w tych jednostkach.


FINANSOWANIE ZADAŃ OŚWIATOWYCH. TEKST JEDN.

W Dzienniku Ustaw z dnia 24 lipca 2023 r. (poz. 1400) opublikowane zostało obwieszczenie Marszalka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 maja 2023 r. w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.

Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych, zgodnie z intencjami wyrażonymi w uzasadnieniu do rządowego projektu tego aktu, stanowi próbę ujęcia w jednym akcie prawnym całości istotnych spraw dotyczących finansowania oświaty. Chociaż przepisy regulujące kwestie finansowe systemu oświaty zostały w znacznej mierze przeniesione do ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, trudno mówić o wyczerpującym charakterze tej regulacji. Wciąż bowiem wpływ na aspekty finansowe wykonywania zadań oświatowych mają regulacje zawarte w przepisach ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe oraz ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, a także ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.


LAPTOPY DLA UCZNIÓW I NAUCZYCIELI

Od 2 sierpnia 2023 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli (Dz.U. z dnia 18 lipca 2023 r. poz. 1369).

Ustawa dotyczy wyposażenia uczniów klas IV szkół podstawowych publicznych i niepublicznych w laptopy oraz nauczycieli publicznych szkół podstawowych w bony na zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego. Ustawa zakłada dostarczenie do kolejnych roczników uczniów klas IV szkół podstawowych publicznych i niepublicznych laptopów. Działanie to będzie realizowane od roku szkolnego 2023/2024. Urząd obsługujący ministra właściwego do spraw informatyzacji co roku będzie dokonywał zakupu centralnego, na podstawie danych liczbowych przekazanych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Następnie laptopy będą trafiały do organów prowadzących szkoły, które będą przekazywały na własność sprzęt rodzicom uczniów klas IV szkół podstawowych. Laptopy uzyskane w ramach ustawy nie będą podlegały zbyciu przez okres wskazany w ustawie (5 lat).

SPIS TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa